Noviny sledují jednají stran o předčasných volbách

Celostátním deníky se opět věnují aktuální politické situaci, konkrétně vyjednáváním o předčasných volbách. Vysoké školy podle Mladé fronty Dnes úplně mění přijímací zkoušky. Tomuto tématu se věnují také Hospodářské noviny. Lidové noviny informují o tom, že ministerstvo školství prověřuje schválení dotací občanskému sdružení SPHV. Policie viní herce a producenta Jiřího Pomejeho, píše Právo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Povolební vyjednávání a především předčasné volby - to je téma titulních stran ve všech denících. Jak se ukazuje, velká koalice není možná - a tak chybí už jen datum nových voleb. Lidové noviny konstatují, že komunisté se do povolebních jednání zapojí poprvé od roku 1989. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová ale v rozhovoru pro LN zdůrazňuje, že nepůjde o rozhovory o složení vlády nebo programové dohody. Půjde jen o téma předčasných voleb.

Mladá fronta Dnes navazuje na včerejší kritiku Jiřího Paroubka ze strany Miloše Zemana. Místopředseda strany Zdeněk Škromach se v listu se netají ostrou kritikou Paroubkových volebních výsledků. Podle něj ČSSD naposled vyhrála volby v roce 2002 pod vedením Vladimíra Špidly.

Kdyby to tak pokračovalo, tak za dva roky má ODS sama ústavní většinu v Senátu. Škromach v Mladé frontě Dnes doporučuje přehodnotit taktiku a zvážit otázku natahování debat o uspořádání vlády - zejména za stavu, kdy má ODS prezidenta, většinu v Senátu i v krajích.

Ministerstvo školství prověřuje schválení dotací více než 13 milionů korun občanskému sdružení SPHV. Lidové noviny píší, že jde o projekty spojené s lidmi kolem bývalého dlouholetého poradce exministryně Petry Buzkové Martina Profanta. Konkrétně se jedná o loňskou dotaci 615 tisíc korun na internetové stránky Webtolerance.cz.

Letos schválené milionové dotace zatím nebyly uvolněny. Sdružení vede Profantův dlouholetý známý Zdeněk Pobuda, který je majitelem nakladatelství Epocha. To mimo jiné vydalo knihu expremiéra Jiřího Paroubka Můj život v politice. Členem SPHV je i Profantův osmnáctiletý syn.

Některé vysoké školy na jaře úplně změní přijímací řízení. Mladá fronta Dnes rozhodnutí devíti fakult - nevypisovat vlastní zkoušky a zadat studentům jen test nazvaný Národní srovnávací zkouška - označuje přímo za revoluci. Dalších 15 fakult - většinou technických - chce k srovnávacím testům při přijímacím řízení přihlížet. Testy zkoumají hlavně logické myšlení uchazečů, tedy zda mají pro vysokou školu předpoklady. Prověřuje se, jak student rozumí textu a jak s ním umí pracovat.

Jak dodávají Hospodářské noviny, student může test zkusit třikrát, přičemž nemusí jet přímo na fakultu - bude ho moci skládat v nejbližším větším městě. A v přijímacím řízení mu škola započítá nejlepší výsledek. Každá fakulta si stanoví, kolik procent z testu musí uchazeč splnit. Podle toho pak student pozná, na kterou školu byl přijat a kde by mu naopak dosažené body nestačily. Příští rok se chce k této formě přijímacích zkoušek přidat dalších 45 fakult.

Od zítřka se po celém Česku začnou objevovat obří billboardy propagující výběr mýtného na tuzemských silnicích. Jak upozorňují Lidové noviny, reklamy budou stát na strategických místech u silnic a dálnic. Firma Kapsch, která mýtný systém staví, ale nechce upřesnit konkrétní oblasti.

Tají také, kolik těchto reklamních panelů bude, kolik budou stát a která agentura kampaň zajišťuje. Propagace potrvá do konce tohoto roku, systém elektronického mýtného se má na dálnicích a vybraných silnicích v Česku rozeběhnout od 1. ledna.

Pražská policie viní herce a producenta Jiřího Pomejeho z podvodu v souvislosti s vydáváním nekrytých směnek ve výši přes 25 milionů korun. Deník Právo dodává, že směnkami Pomeje kryl náklady na film Zdeňka Trošky Andělská tvář. Producent dluhy přiznává.

Tvrdí ale, že je nevinný a že závazky uhradí. Jak ale Právu řekl pražský státní zástupce, podle trestního řádu je podvod jednání, kterým je způsobena škoda na cizím majetku tím, že je poškozený uveden v omyl. Dodatečné uhrazení škody nemá na právní kvalifikaci vliv.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme