Z podezřelého pouhý svědek. Policie smazala ze sítí jeho fotografii

Když policie vyhlásila kvůli střelbě v ostravské nemocnici pátrání po muži v červené bundě, v nepřehledné situaci se zdálo, že jde o údajného pachatele. Kriminalisté totiž mladíka na snímku označili za podezřelého. Po pár minutách ale své prohlášení vzali zpět. Ukázalo se totiž, že jde o důležitého svědka, a sice studenta Technické univerzity v Ostravě, která leží poblíž místní nemocnice. Šéf vnitra Jan Hamáček z ČSSD se muži posléze omluvil.

Ostrava (Aktualizováno: 14:48 10. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž, po kterém policie vyhlásila pátrání po střelbě v Ostravě. Jde o důležitého svědka.

Muž, po kterém policie vyhlásila pátrání po střelbě v Ostravě. Jde o důležitého svědka. | Zdroj: Policie ČR

Na původně zveřejněné fotografii je podle dostupných informací doktorand geoinformatiky z ostravské univerzity. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil šéf tamní katedry Michal Kačmařík. Podle policie jde o důležitého svědka tragické události. „Je to náš student, nikoli zaměstnanec. Mám informaci od kolegy, který je ve styku s policií, že to nebyl on,“ uvedl.

Koho policie podezřívá ze střelby? ‚Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný,‘ říká jeho šéf

Číst článek

Na otázku, proč se student v nemocnici pohyboval, Kačmařík řekl, že neví. „Vůbec netuším. Byl jsem s ním včera večer. Nevím, co by s tím měl mít společného,“ doplnil.

Původně mladíka policie označila za podezřelého. Situace však byla nepřehledná, své prohlášení tak krátce nato vzala zpět. „Info ke zveřejněné fotografii: Jedná se o důležitého svědka události, ale v tuto chvíli pracujeme s jinou verzí a pátráme po jiné osobě. Děkujeme za pochopení,“ upřesnila policie na twitteru.

Nejde tak o údajného pachatele. Policie posléze jeho fotografii ze sociálních sítí smazala. „Obrazové záznamy, které jsme měli k dispozici v prvopočátku, a výpovědi svědků, kteří viděli pachatele, tak identifikovali muže, kterého jsme následně zadrželi. Ale během desítek minut, kdy jsme lustrovali možné podezřelé, tak jsme zjistili, že to není on. A že to je jiný podezřelý,“ vysvětlil šéf moravskoslezské policie Tomáš Kužel, proč kriminalisté původně pátrali po tomto muži.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se v úterý odpoledne muži v červené bundě omluvil. Policie podle něj chtěla jen zabránit dalším ztrátám na životě. „Je to snaha zastavit pachatele za každou cenu. Pokud máte člověka, který je schopen popravit šest lidí naprosto chladnokrevně a pak vám odejde mezi veřejnost, je potřeba ho co nejrychleji najít a chytit se každé stopy,“ uvedl pro Českou televizi.

Mrtvý podezřelý

Za údajného pachatele policisté posléze označili muže v červené vestě. Z nemocnice ujel ve stříbrošedém voze Renault Laguna 9T57401. Když ho policie vypátrala vrtulníkem, před zásahem spáchal sebevraždu. Motiv pachatele není znám.

Podle ředitele krajské policie Kužela útočník střílel z české zbraně ráže devět milimetrů. Šlo podle něj o nelegálně drženou zbraň. „Nemáme informace o tom, že by pachatel měl nějakého komplice,“ uvedl.

Střelba v ostravské nemocnici je druhá nejtragičtější v historii Česka. V únoru 2015 zastřelil muž v restauraci v Uherském Brodě osm lidí a pak sebe.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme