Udělali si normálně výlet na ryby, říká k cestě na Krym exspolupracovník Protopopova

Petr Protopopov dělal Andreji Babišovi mladšímu bodyguarda. Tvrdí to Protopopovův bývalý obchodní partner, s nímž hovořily reportérky Radiožurnálu. Osmatřicetiletý muž původem z Ruska dosud zůstával ve stínu své „známější“ manželky Dity. Má být přitom hlavním aktérem údajného únosu syna premiéra a předsedy hnutí ANO. Andrej Babiš mladší tvrdí, že právě Protopopov ho odvezl na Ruskem anektovaný Krym.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 17:00 15. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Protopopova vyhledali reportéři Seznam Zprávy (na snímku)

Petra Protopopova vyhledali reportéři Seznam Zprávy (na snímku) | Zdroj: TV Seznam

Vášnivý cyklista. Tak by se ve zkratce dal popsat Petr Protopopov, manžel lékařky Dity Protopopové, která připravila zprávu o zdravotním stavu pro Babiše juniora.

Na kolech nejdříve závodil (podle svých slov mimo jiné i za Duklu Praha), pak s nimi začal obchodovat. V roce 2012 založili společně s Josefem Komárkem Cyklovrakoviště, prodejna s náhradními díly sídlí dnes v pražské Libni.

Syn má schizofrenii, novináři ho zneužili, brání se Babiš

Číst článek

„Dělal jsem s ním čtyři roky, uměl předělat kola, proto jsme spolu měli cyklistický obchod. Petr je bývalý cyklistický závodník, většinu života prožil v Česku,“ řekl Radiožurnálu Komárek.

Po dvou letech se ale Protopopov podílu ve firmě vzdal a založil společnosti Cyklotuning a Cyklotuning servis. Jako jednatel a společník v nich tehdy působil Jiří Vysloužil, ten se nyní ale k Protopopovovi nehlásí.

Na dotaz Radiožurnálu řekl, že neví, o koho jde a telefon zavěsil. I tyto firmy ale Protopopov po čase prodal. Už v roce 2015 jako nový vlastník v obchodním rejstříku figuruje Lukáš Klinecký. Ten tvrdí, že Protopopova nezná, firmy od něj prý pouze odkoupil.

Hlídání mladého Babiše

Hlavní důvod, proč Protopopov pověsil podnikání na hřebík, byl podle Komárka právě Andrej Babiš mladší. „Manželka mu dohodila hlídání Babiše, aby bral všechny léky. Převezli ho k ní na kliniku, protože dělal blbosti. Petr prostě dostal kšeft,“ popsal dále.

„Mladý Babiš na tom není psychicky dobře. Když sedm dní hrajete videohry doma a nevycházíte z domu, tak je to divný, to nejste normální. Měl stavy, že ho někdo pronásleduje.“

Josef Komárek (bývalý spolupracovník)

Protopopov tak měl dělat Babišovi juniorovi bodyguarda. „Musel si teda udělat zbrojní průkaz. Všichni z Babišovy rodiny musí mít ochranku, aby ho někdo neunesl na výkupné. Dělal mu ochranku, nafasoval audinu,“ pokračoval jeho někdejší obchodní partner.

Podezření, že by mohl Protopopov stát za údajným únosem Babišova syna na Krym, Komárek odmítl: „Udělali si normálně výlet na ryby.“

Podle něj jde o „normálního kluka“. „Nedokáže zabít rybu, je úplný nesmysl myslet si, že je mafián,“ doplnil.

Sám Protopopov se ke zjištění v kauze Čapí hnízdo nechce vyjadřovat. Nereagoval na dotazy reportérů Seznam Zprávy a komentovat věc posléze nechtěl ani pro Deník N. Reportérky Radiožurnálu chtěly Protopopova vyhledat v úterý v jeho bydlišti v pražských Čimicích, na zvonek ale nikdo nereagoval. Protopopov má také byt v Moskvě, a to v paneláku, který vznikl v souvislosti s olympiádou.

Manželé Protopopovi z kauzy Čapí hnízdo bydlí v bytovém domě v pražských Čimicích | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Andreje Babiše mladšího ho Protopopov odvezl na Ukrajinu. Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ líčil reportérům Seznamu.

„Řekla mi (Protopopová): Máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny,“ pokračoval. „On (Protopopov) mi řekl na Ukrajině – já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený.“

Práce pro Agrofert

Protopopov přitom pracuje pro Agrofert. Co přesně pro holding ze svěřenského fondu šéfa vlády dělá, ale není jasné. Mluvčí Karel Hanzelka sdílný nebyl. „Nezlobte se, nebudeme se ke svým zaměstnancům vyjadřovat. Také se vás neptáme na jednotlivé pracovníky Českého rozhlasu,“ uvedl redakci.

Z dostupných informací zároveň vyplývá, že Protopopov působí i jako začínající fotograf. Loni si založil firmu s názvem Vostok studio, které se má podle obchodního rejstříku angažovat v oblasti audiovizuálních služeb. Sám Protopopov si zřídil i profesní profil na Instagramu. Pro zajímavost: jedním z mála účtů, které sleduje, je Babišova restaurace Paloma v Průhonicích.

Kauza Čapí hnízdo: obě Babišovy děti tvrdí, že jsou duševně nemocné. Vyšetřovatelé jim to nevěří

Číst článek

Protopopovova rodina přišla do Česka zřejmě v devadesátých letech. Sám Protopopov na cyklistickém serveru bike-forum v roce 2012 napsal, že v Česku žije už 17 let. Jeho otec Alexej byl původní profesí restaurátor obrazů, jak serveru iROZHLAS.cz popsal jeho přítel Vladislav Böhm.

Seznámili se ještě před revolucí. „Byl jsem tehdy student a jel jsem do Ruska dělat reportáž o výstavě mladých umělců. On tam vystavoval a byl mi předložen jako člověk, se kterým mám udělat rozhovor. Od té doby jsme udržovali kontakt.“

Böhm se pak rodině podle svých slov snažil pomáhat. „Když tady potom Alexej zakládal společnost a chtěl podnikat, snažil jsem se mu pomáhat s úřady. Jako cizinec neznal české předpisy,“ pokračoval.

Protopopovův otec totiž v roce 1999 založil firmu s názvem A 999, a to – podle Böhma – hlavně za účelem prodeje svých obrazů. Firmu ale nakonec Böhm od rodiny odkoupil a zaměřil ji na stavebnictví.

kno, tec, jaf, mch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme