Produkční zahrady Pražského hradu se otevřely lidem

Teprve podruhé ve své historii se právě dnes návštěvníkům otevírají takzvané produkční zahrady Pražského hradu. Otevřeny budou i v neděli od 10 do 15. Prohlídku zahájila první dáma Livia Klausová spolu s manželem, prezidentem republiky Václavem Klausem. O akci je obrovský zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palácové zahrady jsou častým cílem mnoha turistů | Foto: Palácové zahrady pod Pražským hradem

Produkční zahrady slouží k pěstování okrasných rostlin, které se dodávají na výzdobu protokolárních akcí. Jádrem zahrad jsou skleníky, kde se pěstuje na 72 druhů rostlin včetně tisíců gerber, anurií a orchidejí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byl ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek

Během roku otevřeny být nemohou, protože se jedná o výrobní prostor, kde probíhají práce, a zároveň prostor vojensky střežený. Nachází se zde totiž vila, kde bydlí prezident republiky.

Celková rozloha zahrad je zhruba 4 hektary, polovinu tvoří okrasná část. Také je zde k vidění Masarykův včelín nebo požární nádrž z doby Rudolfa II.

Přehrát

00:00 / 00:00

O otevření produkčních zahrad Pražského hradu veřejnosti se zajímala Klára Bílá

"Je to včelín, který navrhl pro prezidenta Masaryka Josif Plečnik, jeho hradní architekt, v roce 1934. Od té doby, i přes své stáří, je včelín plně funkční. V současné době je v něm 8 včelstev a stará se o ně již 50 let náš zaměstnanec pan Šustr," řekl v Ranním Interview Radiožurnálu ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek.

Souběžně s otevřením zahrad se tento víkend koná na Pražském hradě i Vinobraní. Vyhrazeny mu budou Královská zahrada a prostor míčovny, otevřeno bude od 11 do 18 hodin, vstup je zdarma.

Radiožurnál bude od 11 hodin z Hradu vysílat přímým přenosem. Krátce po 12 hodině bude hostem Václava Žmolíka manželka prezidenta Václava Klause - Livia Klausová.

Martin Mašek, Klára Bílá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme