Senát vyzval vládu, aby se víc věnovala případu českých dětí odebraných v Norsku

Senát požádal vládu, aby víc usilovala o vyřešení případu Davida a Denise Michalákových. Bratry téměř před čtyřmi lety odebraly matce norské úřady. Žena tvrdí, že je schopná se o děti starat a usiluje o to, aby je získala zpět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD by měl podle senátorů intenzivně jednat s norským ministerstvem zahraničí a vláda by měla poskytnout diplomatickou i právní pomoc.

Senátorka Zuzana Baudyšová (zvolená za hnutí ANO) chtěla jít ještě o něco dál – vyzvat ministra, aby usiloval přímo o návrat dětí do České republiky.

„Buď ať chlapci zůstanou s maminkou, která je dle všech informací v naprostém pořádku, nebo ať se vrátí do České republiky a řeší to Česká republika. Ale pokud tam tedy není něco v pořádku, proč by to měli řešit Norové, jsou to české děti, českých rodičů, nevidím důvod, proč by měly dál pobývat v Norsku,“ řekla Baudyšová.

Norské úřady odebraly oba syny Evě Michalákové a jejímu partnerovi v květnu 2011 po udání z mateřské školy, a to kvůli podezření, že rodiče děti pohlavně zneužívali. Obvinění však nepadlo a vyšetřování policie zastavila. Přesto se děti k rodičům nevrátily a vyrůstají u pěstounů. Odvolání matky norské soudy zamítly.

Tento návrh však neprošel. Senátoři se shodli, že k takovému požadavku nemá Česko o případu dost informací.

„My nevíme, jestli se tyto děti chtějí vrátit ke svým rodičům, případně k některému ze svých rodičů a myslím si, že to je také věc, kterou je potřeba posoudit, a my tohoto posouzení nejsme vůbec schopní,“ uvedl senátor a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Jana Čermáková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme