Konec kolon u Slaného? Začala stavba desítky let očekávaného severního obchvatu

U Slaného oficiálně začala stavba obchvatu, který městu a několika dalším obcím uleví od dopravy. Jedná se přibližně o 13 kilometrů dlouhou přeložku úseku silnice číslo 16 mezi Slaným a Velvary. Cena prací včetně DPH činí zhruba 900 milionů korun, zakázku získala firma Strabag.

Slaný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona (ilustrační foto) | Foto: Hana Mikulincová

Stavba by měla být hotova nejpozději v roce 2020, část nákladů má pokrýt evropská dotace. Místní na ni čekali několik desítek let. Slaný a okolní obce kvůli absenci obchvatu sužuje především dálková nákladní doprava, která město během dopravní špičky pravidelně paralyzuje.

"My jsme se rozhodli, že tento úsek, přestože měl být původně etapizován, tak nebude ve třech etapách, ale bude v jedné etapě," uvedl dnes ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

'Ošklivý šrot, rezavé plechovky, hnus'. Slaný se bouří kvůli výstavě známého sochaře Sušky

Číst článek

Podle starosty Slaného Martina Hrabánka (ODS) bylo při přípravě stavby třeba vyřešit u pozemků přes 450 vlastnických vztahů. Výkupy trvaly přibližně deset let.

Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Jana Kroupy by stavbu mohly pozdržet archeologické nálezy, neočekává ale, že by byly v tak velkém rozsahu jako například na stavbě dálnice D1, kde letos na jaře u Přerova archeologové odkryli pravěké sídlištní objekty.

Silnice číslo 16 slouží jako tah propojující například chomutovskou silnici 7 a teplickou dálnici D8. Po dokončení nové silnice se uleví od nadměrné dopravní zátěže také například obcím Vítovu, Luníkovu nebo Ješínu. K bezpečnosti řidičů přispějí i nově vybudované mimoúrovňové křižovatky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme