Spory mezi děkanem Ševčíkem a některými pedagogy VŠE pokračují

Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze rozděluje spor učitelů, studentů a děkana Miroslava Ševčíka. Podle něj měla část pedagogů falšovat faktury za zahraniční cesty. Audit škodu vyčíslil na víc než milion korun. Podle učitelů chce Ševčík obviněním zakrýt problémy na fakultě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola ekonomicka v Praze | Foto: Ludek Ludek

Zatímco například student VŠE Štěpán Pekárek je jednoznačně na straně děkana a mezi spolužáky nezná nikoho, koho by spor na fakultě zajímal, Hana Smrčková, která patří mezi organizátory protestů z řad studentů, vidí situaci jinak:

„Fakulta je poměrně dost rozvrácená, na fakultě vládne strach cokoliv říct.“

Podle auditu, který si nechal vypracovat rektorát Vysoké školy ekonomické, šestice kantorů falšovala faktury za ubytování při zahraničních cestách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor mezi vedením a některými pedagogy národohospodářské fakulty VšE popsal v Odpoledním Radiožurnálu Petr Medek

„Tady máte přehled, když se podíváte. Hotel popřel vystavení faktury, hotel popřel pobyt. To znamená, v některých případech vůbec v tom hotelu nebyli,“ listuje děkan fakulty Miroslav Ševčík stránkami auditu.

„Někteří pracovníci si spletli fakultu s cestovní kanceláří,“ říká Ševčík.

Obvinění vyučující vidí za celým sporem snahu Ševčíka zakrýt problémy na fakultě. Děkan se podle nich zbavuje lidí, kteří mu nejdou „na ruku“.

„Dodnes jsme navzdory opakovaným urgencím od pana děkana neslyšeli, čeho jsme se měli dopustit, nicméně to, co se v prohlášení vedení fakulty píše, je zcela absurdní,“ postěžoval si bývalý vedoucí katedry institucionální ekonomie David Lipka.

Ševčík přes advokáta žádá pedagogy o omluvu

Dalším z pedagogů, kteří měli padělat faktury, je Daniel Šťastný, který podle svých slov dodnes výsledky auditu neviděl:

„Nikdo z nás, co jsme byli v tom prohlášení děkana, závěry auditu neviděl, nikdo nás ani neseznámil s konkrétními body obžaloby. Jenom jsme neustále po několik týdnů pokoutně a nyní oficiálně obviňováni z toho, že jsme poškodili fakultu ve výši jednoho milionu korun.“

Děkan Miroslav Ševčík ale tvrdí, že zatím o nahlédnutí do auditu nikdo nestál. „Požádal jsem právníka, aby řešil neustálé osočování mé osoby nepravdivými výroky ve sdělovacích prostředcích. Jeden z těch výroků je, že jsem sexuálně obtěžoval studentky. Není to pravda a proti těmto výrokům se bráním,“ říká Ševčík.

Několika studentům a kantorům tak přišla do schránky výzva od advokátů, aby se omluvili. Celý spor ale už tak míří k soudu. Vedení fakulty podalo trestní oznámení na šestici vyučujících kvůli padělání faktur. Ti zase zvažují trestní oznámení na děkana kvůli pomluvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme