Testy sýrů z jihočeské Madety nepotvrdily výskyt listerie

Čeští veterináři nezjistili v sýru Niva společnosti Madeta z doby dodávky na Slovensko nadměrné množství nebezpečné bakterie listerie. Jak dnes řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben, na trh se nemohlo dostat nic závadného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupní vozík | Foto: Jan Rosenauer

Slovenští hygienici koncem minulého týdne upozornili na listerii v sýru Niva Pilos z produkce Madety. V pondělí potvrdili její nadlimitní výskyt.

Podle Dubna ale testy na Slovensku ukázaly mírné překročení normy, bakterie se mohly pomnožit při nesprávné přepravě nebo skladování. Veterináři přesto po prvních informacích ze Slovenska odebrali v Madetě vzorky jak ze šarže odeslané na tamní trh, tak i ze sýrů z posledních dnů.

Sýr Niva Pilos našli kontroloři minulý týden v jedné z bratislavských prodejen společnosti Lidl a zakázali jeho prodej. Řetězec jej následně stáhl z pultů. Prodávat sýr Niva od Madety přestala i slovenská divize řetězce Ahold, který provozuje prodejny Hypernova a Albert.

Bakterie listeria monocytogenes způsobuje onemocnění listeriózou, které může být životu nebezpečné hlavně u dětí a starších lidí, nebo u lidí se sníženou imunitou. V Česku loni a letos na nemoc způsobenou listerií zemřelo 15 lidí.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme