Vláda své prohlášení zatím neschválila
Konečná podoba vládního prohlášení bude hotova až v pondělí. Koaliční vláda Vladimíra Špidly na středečním zasedání totiž tento svůj základní dokument neschválila, jen ho vzala na vědomí. Prohlášení bylo zkráceno z původních 78 stran na 49 a jeho definitivní podoba tak bude hotova až 5. srpna, pouhý den před tím, než s ním kabinet předstoupí před Poslaneckou sněmovnu, kde bude žádat o vyslovení důvěry. Vláda také začala jednat o návrhu rozpočtu, v diskusi však bude pokračovat i na dalších zasedáních.
Podle premiéra Vladimíra Špidly se při projednávání prohlášení neobjevily žádné zásadní rozpory. "Avšak existuje ještě řada formulačních výhrad a formulačních změn, které budou uzavřeny projednáváním mezi místopředsedy vlády a jednotlivými ministry do pondělního rána, kdy předpokládáme, že vláda na svém pravidelném zasedání schválí návrh vládního prohlášení už v jeho uzavřené a hotové podobě."
Základní principy činnosti vlády jsou obsažené už v koaliční smlouvě a vládní prohlášení je měnit nebude. Patří mezi ně například vstup do Evropské unie, další rozvíjení sociálního státu nebo ochrana rodiny a důraz na bezpečnost.
Členové kabinetu také diskutovali o prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok, který počítá s rekordním schodkem 157 miliard korun. Jednání bylo přerušeno a ministři se k němu znovu vrátí na některém z příštích zasedání. Členové vlády se podle ministra financí Bohuslava Sobotky nemohli shodnout především na tom, jak rozložit v příštích letech ztrátu Konsolidační agentury, která tvoří podstatnou část schodku.
"My počítáme v tom návrhu zatím s tím, že by se příští rok hradila ztráta v rozsahu do 60 miliard korun a v roce 2004 v rozsahu zhruba do 40 miliard. Samozřejmě by bylo možné zvolit i jiné fázování úhrady této ztráty a na toto téma se vedla rozprava. Samozřejmě ten návrh rozpočtu počítá s příjmy, které jsou solidní a poctivé, nepočítá zatím v tuto chvíli s nějakými příjmy, které by nebyly zcela odůvodněné nebo podložené na základě solidních analýz ministerstva financí," uvedl Bohuslav Sobotka.
Návrh zatím nepočítá ani s tím, že by rozpočet obsahoval neopakovatelné příjmy, jako jsou například výnosy z privatizace. Na zasedání vlády se ale diskutovalo o tom, jestli by se takové příjmy neměly přece jen do rozpočtu zařadit, aby se snížil jeho hrozivý schodek. Rozprava nad rozpočtem prozatím byla přerušena a odložena na některé z příštích zasedání.