Vydavatel Mein Kampfu dostal podmínku

Vydavatel české verze Hitlerova Mein Kampfu Michal Zítko dostal podmínku. Obvodní soud pro Prahu 7 mu uložil trest odnětí svobody v délce tří let s podmíněným odkladem na pět let. Zároveň mu vyměřil pokutu dva milióny korun. Obvodní soud tak po novém projednání kauzy vyměřil Zítkovi stejný trest jako loni v prosinci. Soud uznal Zítka vinným z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mein Kampf | Foto: Stormfront

Michal Zítko je podle soudu vinen, že vydal knihu Mein Kampf, i když věděl, že by tím mohl spáchat trestný čin. Podle soudce Rudolfa Šídla se vydavatel měl poradit s odborníky, než knihu vůbec zadal k překladu. Soud konstatoval, že kniha jednoznačně propaguje hnutí směřující k potlačení práv a svobod občanů.

Zítko, který se hodlá proti rozsudku odvolat až k soudu pro lidská práva ve Štrasburku, trvá na tom, že kniha je pouze nekomentovaným historickým dokumentem. "Poté, co ta kniha vyšla a v novinách, rádiích a televizích se rozpoutala diskuse na toto téma, tak se ukázalo, že právníci, s nimiž jsem to konzultoval, se nemýlili. Na jejich stranu se postavila v podstatě elita české advokacie a jednoznačně prohlásila, že vydání Mein Kampfu samozřejmě nemohlo být a nemůže být trestným činem".

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme