Vydavatel Mein Kampfu dostal podmínku

Vydavatel české verze Hitlerova Mein Kampfu Michal Zítko dostal podmínku. Obvodní soud pro Prahu 7 mu uložil trest odnětí svobody v délce tří let s podmíněným odkladem na pět let. Zároveň mu vyměřil pokutu dva milióny korun. Obvodní soud tak po novém projednání kauzy vyměřil Zítkovi stejný trest jako loni v prosinci. Soud uznal Zítka vinným z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mein Kampf | Foto: Stormfront

Michal Zítko je podle soudu vinen, že vydal knihu Mein Kampf, i když věděl, že by tím mohl spáchat trestný čin. Podle soudce Rudolfa Šídla se vydavatel měl poradit s odborníky, než knihu vůbec zadal k překladu. Soud konstatoval, že kniha jednoznačně propaguje hnutí směřující k potlačení práv a svobod občanů.

Zítko, který se hodlá proti rozsudku odvolat až k soudu pro lidská práva ve Štrasburku, trvá na tom, že kniha je pouze nekomentovaným historickým dokumentem. "Poté, co ta kniha vyšla a v novinách, rádiích a televizích se rozpoutala diskuse na toto téma, tak se ukázalo, že právníci, s nimiž jsem to konzultoval, se nemýlili. Na jejich stranu se postavila v podstatě elita české advokacie a jednoznačně prohlásila, že vydání Mein Kampfu samozřejmě nemohlo být a nemůže být trestným činem".

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme