Američtí homosexuálové prošli Washingtonem

Ve Washingtonu demonstrovali gayové a lesby. Chtějí se tak domoci respektování svých občanských práv a připomenout prezidentu Baracku Obamovi jeho předvolební sliby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexualita

homosexualita | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na demonstraci s titulem Národní pochod za práva požadovali ochranu federálních úřadů při respektování svých občanských svobod. Mimo jiné při službě v armádě.

Připomínali, že jim to Barack Obama slíbil v předvolební kampani, ale zatím nepodnikl žádné kroky, které by zaběhnutou praxi změnily.

"Skončím s politikou na nic se neptej, nic neříkej," slíbil americký prezident Barack Obama znovu na sobotní večeři homosexuálních aktivistů. Odkázal tím na zavedené pravidlo, kdy se armáda neptá na sexuální orientaci rekrutů, ale zároveň se očekává, že se gayové a lesby nebudou při službě v armádě nijak projevovat.

Pouhá tolerance už nestačí

Nemohou například uzavřít sňatek s osobou stejného pohlaví, což některé státy umožňují. Tolerance armády, pokud nebudou nijak nahlas vystupovat, přestává homosexuálům stačit.

Jejich organizace proto začínají prezidenta Obamu kritizovat, že zapomíná na své předvolební sliby. V nich jim zaručoval větší míru emancipace. Jenže otázky jako homosexuální sňatky a služba gayů a lesbiček v armádě zůstávají ve většině států velmi kontroverzní.

Prezident se po zvolení do Bílého domu do debaty na toto téma nezapojil. Teď platnost svých slibů potvrdil, ale homosexuálové žádají konkrétní činy a na demonstraci ve Washingtonu to dali hlasitě najevo.

Igor Maňour, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme