Vyšetřovatelé v souvislosti s výbuchem v Bejrútu zatkli 16 lidí, armáda vyslechne i ministra veřejných prací

V Libanonu bylo v souvislosti s úterním výbuchem přístavního skladu zadrženo 16 představitelů bejrútského přístavu a celní správy. Oznámila to ve čtvrtek libanonská agentura NNA. Armádní vyšetřovatelé kvůli explozi začnou vyšetřovat někdejšího ministra veřejných prací a ředitele přístavu. Libanonská centrální banka navíc nařídila zmrazení kont sedmi členů vedení přístavu a celní správy.

Bejrút Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda by Bejrút neuklidila ani za deset let, říkají mladí Libanonci.

Kvůli výbuchu vznikly rozsáhlé materiální škody ve velké části libanonské metropole | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

V přístavu vybuchl sklad dusičnanu amonného. O život přišlo přes 140 lidí, zranilo se na 5000 osob a vznikly rozsáhlé materiální škody ve velké části libanonské metropole. Dusičnan amonný byl ve skladu uložen neodborným způsobem šest let.

Na Kypru vyslechli na žádost libanonských úřadů Rusa spojovaného s výbuchem dusičnanu

Číst článek

Podle zdrojů agentury AP se armáda chystá v pátek vyslechnout Gházího Arídího, který byl ministrem veřejných prací, když v roce 2013 dorazila loď s nákladem dusičnanu amonného do bejrútského přístavu.

Po její inspekci byl náklad zkonfiskován a odvezen do skladiště. K výslechu má jít v pátek také šéf přístavu Hasan Kurajta, který je mezi osobami, jimž centrální banka nechala zmrazit konto.

Domácí vězení

Vláda už ve středu vyhlásila 14denní stav nouze a nařídila domácí vězení pro nespecifikovaný počet představitelů přístavu. Ve čtvrtek soudce oznámil, že ve vazbě je 16 členů vedení přístavu, celní správy a rovněž několik lidí odpovědných za údržbové práce jakožto i dělníků, kteří na hangáru s uloženým dusičnanem amonným pracovali.

Čeští hasiči v Bejrútu začali pomáhat s hledáním lidí v troskách, jejich nasazení zdržela místní armáda

Číst článek

Ve čtvrtek vláda dala vyšetřovací komisi maximálně čtyři dny na to, aby našla lidi odpovědné za tragédii.

V čtvrtečním rozhodnutí centrální banky se uvádí, že krok provedla zvláštní bankovní vyšetřovací komise pro případy praní špinavých peněz a boj proti terorismu. O jejím rozhodnutí budou informovány všechny banky a finanční instituce i prokurátoři. Vládní mluvčí řekl, že centrální banka rozhodla na základě žádosti komise, která se zabývá vyšetřování exploze.

Podle libanonských médií nařídil generální prokurátor sedmi lidem se zmrazenými konty, k nimž patří také ředitel celní správy Badrí Dáhir, aby neopouštěli Libanon. Přitom Kurajta a Dáhir tento týden řekli, že v minulých letech několikrát žádali justiční úřady, aby zajistily odvoz nebezpečného materiálu ze skladu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme