Belgická policie prý na poslední chvíli zabránila teroristickému útoku. Při akci zabila 2 lidi

Belgická policie provedla rozsáhlý zátah proti údajným teroristům. Zatýkala celkem na deseti místech. Při akci ve městě Verviers nedaleko hranic s Německem policisté zastřelili 2 lidi a dalšího člověka zranili. Podle úřadů se tito lidé v Belgii chystali v blízké budoucnosti spáchat teroristický útok. V některých oblastech platí druhý nejvyšší stupeň varování před možnými atentáty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při zátahu na údajné teroristy zastřelila belgická policie dvě osoby | Zdroj: Reuters

Podle belgické prokuratury během akce ve Verviers spustili podezřelí palbu na policejní komando, které se je chystalo zatknout, a proto byli zlikvidováni.

„Ve skupině, kterou jsme odhalili, byli lidé, kteří se vrátili ze Sýrie. Vyšetřování prokázalo, že skupina se chystala provést teroristické útoky na území Belgie. Tohle riziko bylo bezprostřední,“ uvedl jeden z mluvčích prokuratury.

Jeden z obyvatel Vervies řekl belgické televizi, že slyšel 3 hlasité výbuchy. Nejdřív si myslel, že někde vybuchují petardy, brzy ale pochopil, že jsou to granáty a střelba.

Belgičtí policisté ale nezasahovali jen ve Verviers. Policie provedla celkem asi desítku zátahů, například v Bruselu nebo v Zaventemu. Tam se policejní zásahy obešly bez střelby.

Čtvrteční zátah byl podle prokuratury namířen proti extremistům, kteří se do Belgie vrátili po účasti v bojích v Sýrii. Do syrské občanské války odešlo bojovat několik set Belgičanů muslimské víry. Belgie se už delší dobu bojí, že někteří z nich by po návratu mohli chtít páchat teroristické útoky přímo v Evropě.

Ministr spravedlnosti nedávno uvedl, že úřady v loňském roce zabránily hned několika teroristickým útokům. Přesto byli loni v židovském muzeu v Bruselu zastřeleni čtyři lidé. Policie z činu obvinila francouzského občana, který také strávil rok v Sýrii.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme