Britský soud začne projednávat britské kontroly na letišti

Údajně diskriminační a ponižující loňský postup britských imigračních úředníků vůči českým Romům na letišti v Praze dopoledne začne projednávat Královský soudní dvůr v Londýně. Žalobu v tomto smyslu podalo v říjnu sdružení organizací ochránců lidských práv Liberty se sídlem v Londýně, jehož právníci budou u soudu zastupovat Evropské středisko pro práva Romů a šest anonymních českých Romů. Ti byli podle právních zástupců Liberty vystaveni loni v červenci na letišti v Ruzyni diskriminačnímu, ponižujícímu a nezákonnému zacházení. Stejné kontroly shodou okolností zrovna dnes znovu na Ruzyni začaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kontroly na letišti | Foto: Jan Rosenauer st.

I přesto, že měli všichni platné letenky a jako čeští státní občané nepotřebovali k cestě do Spojeného království víza, jim bylo zabráněno v nástupu do letadla. Organizace Liberty je přesvědčena, že se tak stalo čistě v souvislosti s barvou pleti jejích klientů, a že jde o rasistické praktiky.

Předseda Výboru pro odškodnění holocaustu Čeněk Růžička Českému rozhlasu prozradil, jaký konečný verdikt soudu očekává: "Já si myslím, že to Romové v Angli vyhrajou a já doufám, že to bude dost silný signál pro další země, které by k podobnému kroku chtěly přistoupit v budoucnosti. Já osobně si myslím, že rozhodnutím soudu v Anglii kontroly z ruzyňského letiště zmizí a že budou mít Romové možnost cestovat, kam budou chtít bez jakýchkoli problémů."

Na pražském letišti v Ruzyni musí cestující do Británie opět před odletem k pohovorům s imigračními úředníky Spojeného království. Ti zjišťují účel cesty lidí směřujících na ostrovy. Při předchozím kole od 23. června do 11. července neuspělo u pohovorů 82 lidí a nemohli odletět.

Kontrolami, na kterých se dohodly vlády Česka a Británie, se Londýn snaží předejít případnému zneužívání svého azylového systému. O azyl v Británii hromadně žádali především Romové.

Počet českých žádostí o azyl podle posledních informací londýnských úřadů klesá. Právě kontroly, které Britové poprvé zavedli loni v létě, jsou trnem v oku organizacím, které se zabývají lidskými právy.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme