Prasnice kojící Židy. Německý soud se zabývá antisemitským reliéfem na středověkém kostele

Neobvyklou stížností na antisemitismus se musí zabývat soud v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Žalobu na církevní obec ve Wittenbergu podal muž, jemuž se nelíbí část gotické výzdoby místního kostela. Zobrazuje totiž Židy v obscénním kontaktu s prasetem. Stěžovatel proto žádá, aby byl kamenný reliéf z památky UNESCO odstraněn, informoval server Spiegel Online.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reliéf na kostele ve Wittenbergu zobrazující samici prasete, které kouká pod ocas rabín a další Židé jí pijí ze struků.

Reliéf na kostele ve Wittenbergu zobrazující samici prasete, které kouká pod ocas rabín a další Židé jí pijí ze struků. | Zdroj: Profimedia

Středověký antisemitský reliéf na kostele ve městě, ve kterém působil v 16. století reformátor Martin Luther, je už dlouho předmětem debat a sporů. Zobrazuje samici prasete, které kouká pod ocas rabín a další Židé jí pijí ze struků.

Podobným reliéfům se v dějinách umění říká Judensau, tedy česky židova či židovská svině, a kromě Wittenbergu je lze nalézt na kostelech především v dalších německých městech, například v Řezně, Magdeburku či Norimberku. Prase je v judaismu považováno za nečisté zvíře.

,Převezmou moc nad národy.‘ Polský týdeník radil, jak rozeznat Žida. Prodával se i v parlamentu

Číst článek

Žalobu na evangelickou obec ve Wittenbergu, která městský kostel spravuje, podal muž z Bonnu, který reliéf považuje za urážlivý. Stěžovatel, který je podle německých médií členem židovské obce, požaduje, aby byla antisemitská karikatura z kostela sejmuta. Podle serveru Spiegel Online se soud ve městě Dessau-Rosslau bude muset nyní vypořádat s otázkou, jakou ochranu si reliéf zaslouží.

Debata, kterou podání žaloby ve Wittenbergu vyvolalo, není na toto téma zdaleka první. Už od roku 1988 je proto v zemi před reliéfem zapuštěna pamětní deska, která měla přispět k usmíření. Umístěna byla před kostel z iniciativy skupiny křesťanů, k nimž patřil i současný premiér spolkové země Sasko-Anhaltsko Reiner Haseloff.

Ten se sám v minulosti přimlouval za to, aby antisemitská plastika zůstala na svém místě. „Pokud ji odstraníme, nebude nám už nic připomínat, abychom se postavili svým dějinám,“ řekl. Kdy soud vynese rozsudek, zatím není jasné. Svědky si muž žádné nepředvolal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme