G. Bush podepsal pravidla pro výslechy osob podezřelých z terorismu

Americký prezident George Bush schválil nová pravidla pro výslechy teroristů v tajných objektech CIA. Mají zamezit špatnému zacházení s podezřelými osobami, zejména jejich týrání a zesměšňování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: Alexandr Pícha

Zpřísněná pravidla pro výslechy členů a stoupenců teroristické Al-Káidy jim zajišťují, že nebudou vystaveni týrání, sexuálnímu zneužívání ani ponižování kvůli jejich víře. Bílý dům nicméně doslovné znění nových pravidel nezveřejnil.

Odpovědi na všechny své otázky zatím nedostali ani senátoři, kteří se podílejí na přípravě zákonů o zacházení se zadržovanými, včetně republikánského prezidentského kandidáta Johna McCaina.

Bílý dům zdůraznil, že CIA už zabránila několika atentátům. Nová pravidla mají zajistit to, aby zpravodajské služby nebyly napadány za ochranu Ameriky před teroristickými útoky.

George Bush také dočasně předává své pravomoci viceprezidentovi Dicku Cheneymu. Důvodem je to, že má v sobotu podstoupit lékařský zákrok v narkóze. Podle doktorů jde pouze o rutinní zákrok. Informovala o tom agentura AFP. Bush podstoupí takzvanou koloskopii. Znamená to, že lékaři pomocí ohebné trubice zkontrolují dolní část trávicího ústrojí.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme