Irácké a kurdské jednotky odrazily útok Islámského státu na Kirkúk a ropná pole

Islámský stát v Iráku dál útočí na pozice armády a kurdských jednotek. Při velké ofenzivě se radikální džihádisté pokusili dobýt město Kirkúk a okolní ropná pole. Situace nezlepšuje ani v Bagdádu, který dnes zažil další sebevražedné atentáty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký Bagdád

Irácký Bagdád | Foto: Robert Mikoláš

Extremisté obsadili velkou část Iráku a operují pouhých devadesát kilometrů od Bagdádu. Hlavní město ale není aktuálně ohroženo přímým útokem.

Bagdád však dnes zažil další sebevražedné atentáty. Šlo o dva bombové útoky na tržišti na jedné z obchodních tříd. Exploze zabily nejméně deset lidí. Podobné atentáty jsou v irácké metropoli takřka na denním pořádku.

Kurdské a irácké jednotky odrazily bojovníky Islámského státu, kteří se neúspěšně pokusili dobýt město Kirkúk a okolní ropná pole. Ropa je jedním z hlavních zdrojů Islámského státu, z jejího prodeje získávají minimálně milion dolarů denně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální dění v Iráku přibližuje zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Obyvatelé oblastí, které radikálové ovládají, ovšem žijí v nelidských podmínkách. Někde nemají jídlo, léky ani možnost vařit či svítit. Situaci popisují jako návrat do doby kamenné.

Bez zahraniční pomoci by irácké a kurdské síly nedokázaly nápor radikálních islamistů zastavit. Zejména díky úderům amerických letadel se podařilo na mnoha místech postup Islámského státu zabrzdit.

Někde kurdští pešmergové přešli i do protiútoku a spolu s vládními iráckými jednotkami znovu dobývají města a vesnice obsazené islamisty. Pešmergové také dostávají zbraně a střelivo od mnoha zemí včetně České republiky.

Český ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek je aktuálně v Iráku. V Bagdádu má na programu rozhovory s prezidentem Masúmem i premiérem Abádím. Jde o první rozhovory ministra české vlády s novým iráckým vedením, které vzešlo z letošních parlamentních voleb.

Islámský stát chce dobýt i autonomní Kurdistán, proto Česká republika rozhodla o vojenské pomoci Kurdům. Tamním milicím, pešmergům, chce celkem dodat 10 milionů nábojů pro pušky, osm milionů pro kulomety nebo pět tisíc granátů celkem za 41 milionů korun.

Prezident Miloš Zeman ale v této souvislosti uvedl, že by naše země mohla udělat více a vyslat do úderů na Islámský stát třeba i stíhačky Gripen.

Islámský stát | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme