Izrael zřejmě zahájil odvetu za útok na kibuc

Asi 30 izraelských tanků, obrněných a terénních vozů vjelo v noci do uprchlického tábora palestinského města Tulkarm na Západním břehu Jordánu. Oznámila to agentura Reuters, která se odvolala na svědky. Jde pravděpodobně o avizovanou odvetu za nedělní palestinský útok na kibuc Mecer, při němž přišlo o život pět Izraelců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelské tanky | Zdroj: ČTK

Vojáci prý v ulicích tábora střílejí, ale zatím nenarazili na odpor. Izraelské bezpečnostní zdroje předtím avizovaly přípravu odvetné akce, která měla být zaměřena na Tulkarm a Nábulus.

Premiér Ariel Šaron v pondělí jednal o postupu vůči Palestincům s ministry obrany a zahraničí Šaulem Mofazem a Benjaminem Netanjahuem. Kromě jiného jednali o možném vypovězení předsedy palestinské samosprávy Jásira Arafata. Izrael odpovědnost za útok v Meceru připsal samosprávě.

Šaron se předtím zavázal Spojeným státům, že Izraelci Arafata nebudou deportovat. Při pondělní schůzce souhlasil s tím, aby armáda zahájila v Tulkarmu a Nábulusu rozsáhlou operaci s cílem rozbít infrastrukturu palestinských teroristů. Podobně Izrael zareagoval v Džanínu po říjnovém atentátu na autobus, při němž přišlo o život 16 lidí včetně dvou atentátníků. Na akci v Džanínu Izraelci vyslali asi 1000 vojáků. Zatčeno bylo asi 200 hledaných Palestinců.

K atentátu v Meceru se přihlásila ozbrojená složka hnutí Fatah Brigády mučedníků od Al-Aksá. Fatah se ale v pondělí od akce distancoval a vydal prohlášení, v němž odsoudil všechny akce mířené proti civilistům.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme