Izrael zřejmě zahájil odvetu za útok na kibuc

Asi 30 izraelských tanků, obrněných a terénních vozů vjelo v noci do uprchlického tábora palestinského města Tulkarm na Západním břehu Jordánu. Oznámila to agentura Reuters, která se odvolala na svědky. Jde pravděpodobně o avizovanou odvetu za nedělní palestinský útok na kibuc Mecer, při němž přišlo o život pět Izraelců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelské tanky | Foto: ČTK/AP

Vojáci prý v ulicích tábora střílejí, ale zatím nenarazili na odpor. Izraelské bezpečnostní zdroje předtím avizovaly přípravu odvetné akce, která měla být zaměřena na Tulkarm a Nábulus.

Premiér Ariel Šaron v pondělí jednal o postupu vůči Palestincům s ministry obrany a zahraničí Šaulem Mofazem a Benjaminem Netanjahuem. Kromě jiného jednali o možném vypovězení předsedy palestinské samosprávy Jásira Arafata. Izrael odpovědnost za útok v Meceru připsal samosprávě.

Šaron se předtím zavázal Spojeným státům, že Izraelci Arafata nebudou deportovat. Při pondělní schůzce souhlasil s tím, aby armáda zahájila v Tulkarmu a Nábulusu rozsáhlou operaci s cílem rozbít infrastrukturu palestinských teroristů. Podobně Izrael zareagoval v Džanínu po říjnovém atentátu na autobus, při němž přišlo o život 16 lidí včetně dvou atentátníků. Na akci v Džanínu Izraelci vyslali asi 1000 vojáků. Zatčeno bylo asi 200 hledaných Palestinců.

K atentátu v Meceru se přihlásila ozbrojená složka hnutí Fatah Brigády mučedníků od Al-Aksá. Fatah se ale v pondělí od akce distancoval a vydal prohlášení, v němž odsoudil všechny akce mířené proti civilistům.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme