Máme pochybnost, zda je vyšetřování Kuciakovy vraždy nezávislé, napsalo na 300 slovenských novinářů

Zhruba tři stovky novinářů a zástupců medií na Slovensku vyjádřily v otevřeném dopisu pochybnosti nad nezávislostí vyšetřování únorové vraždy reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky. Dopis zveřejnili žurnalisté v pátek, půl roku po dvojnásobné vraždě, která vyvolala v zemi politickou krizi, mohutné demonstrace a vyústila v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak na snímku ze serveru Aktuality.sk.

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak na snímku ze serveru Aktuality.sk. | Zdroj: Aktuality.sk

„Stále nevíme, kdo je zabil a proč to udělal. Stále máme pochybnost, zda je vyšetřování skutečně nezávislé. Vzhledem k tomu, že po vraždě zásadní změny v policii a prokuratuře nenastaly, velkou důvěru ve skutečné vyšetřování mít ani nemůžeme,“ napsali novináři. Dodali, že vražda kolegy jimi otřásla, ale nezastrašila je.

Praní špinavých peněz pod Tatrami. Tým novinářů zveřejnil další kauzu, na které pracoval Ján Kuciak

Číst článek

Novináři v otevřeném dopisu také uvedli, že vládní politici se po vraždě nezměnili, jejich slovník vůči novinářům se stal ještě hrubší a že samotnou vraždu a reakci veřejnosti spojují s konspiracemi.

Kuciak se při své práci věnoval například aktivitám italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojují s mafií, a také o vazbách jednoho z nich na blízké spolupracovníky expremiéra Fica.

Právník pozůstalých Kuciaka: Některé důkazy byly při ohledání místa nenávratně zničeny

Číst článek

Psal rovněž o podezřeních z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké Ficově straně Smer-sociální demokracie (Smer-SD). Policie dříve jako nejpravděpodobnější motiv vraždy novináře a jeho snoubenky označila investigativní práci reportéra.

Po březnové Ficově demisi se tříčlenná koalice dohodla na vytvoření nové vlády. Premiérem se stal místopředseda Smeru-SD Peter Pellegrini a v jeho vládě zůstala většina ministrů Ficova kabinetu.

Po tlaku veřejnosti rezignoval z čela policie Tibor Gašpar, který se stal poradcem nové slovenské ministryně vnitra Denisy Sakové. Bývalý policejní prezident Gašpar by podle slovenského ministerstva vnitra měl radit i českému ministrovi vnitra.

Otevřený dopis slovenských novinářů

Už je to pol roka, odkedy zabili nášho kolegu Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Stále nevieme, kto ich zabil a prečo to urobil. Stále máme pochybnosť, či je vyšetrovanie naozaj nezávislé. Ján písal aj o mafii, ktorá mala kontakty na ľudí v tesnej blízkosti bývalého premiéra Roberta Fica. Keďže po vražde sa zásadné zmeny na polícii či prokuratúre neudiali, veľkú dôveru v skutočné vyšetrovanie mať ani nemôžeme.

 

Vražda kolegu nami otriasla, ale nezastrašila nás. Neprestali sme sa pýtať, pátrať a kontrolovať politikov a ľudí vo verejných funkciách. Vládni politici sa po vražde nezmenili. Naopak. Ich slovník voči novinárom je ešte hrubší. Samotnú vraždu a následnú reakciu verejnosti dokonca spájajú s konšpiráciami.

 

Nezávislí novinári sú pre demokratickú krajinu nenahraditeľní. Nedovoľme, aby sa pol roka po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na to zabudlo.

 

Zdroj: Denník N

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme