Jaroslav tvrdík jedná v Bruselu o zapojení ČR do obrany EU

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík jedná v Bruselu o zapojení České republiky do společné obrany Evropské unie. Tvrdík se účastní setkání ministrů obrany unie, kandidátských zemí a Severoatlantické aliance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vybudování společné armády je prioritou bezpečnostní a zahraniční politiky Evropské unie. Brusel soudí, že pouze účinná vojenská síla může dát zahraniční politice sebevědomí a respekt od partnerů v regionech, jako je Balkán nebo Blízký východ. Patnáctka zatím vytváří velitelské mechanismy a dává dohromady jednotky, které by měly v případě nutnosti zajistit rychlou mírovou operaci v Evropě.

Loni státy Unie a kandidátských zemí daly na stůl své návrhy, co mohou vyčlenit pro společnou armádu. Řídící orgán obrany EU nyní vybírá z nabídky asi 115 tisíc vojáků, 500 letadel, lodí a technického zázemí. Cílem je vybudování jednotky rychlého nasazení o síle 60 tisíc mužů do roku 2003, která by do dvou dnů mohla operovat kdekoli na kontinentu a zůstala tam půl roku. Západní média tvrdí, že unie zatím není schopná vybudovat armádu, která by mohla plnit tyto dlouhodobější úkoly.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme