Kaczyńské podruhé pohřbí. Novou hrobku bude možné znovu otevřít

Lech Kaczyński a jeho manželka Maria budou v pátek večer opětovně pohřbeni na polském královském hradě Wawel v Krakově. Už druhý pohřeb polského prezidentského páru se koná po pondělní exhumaci související s novým vyšetřováním letecké katastrofy u Smolenska v roce 2010.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový sarkofág manželů Kaczyńských na Wawelu | Foto: Dawid Serifan

Pohřeb Kaczyńských proběhne s vojenskými poctami za účasti dcery Marty, bratra Jarosława Kaczyńského, prezidenta Andrzeje Dudy, jeho manželky i premiérky Beaty Szydlové.

Místem posledního odpočinku Kaczyńských je krypta na hradě Wawel, v blízkosti hrobu maršálka Piłsudského.

Sarkofág z roku 2010 byl ale v pondělí při otevírání vážně poškozen a nebylo možné ho znovu uzavřít. Postaven tak musel být nový. Onyxová hrobka byla přes noc nahrazena hrobkou z bílého mramoru z italské Carrary. Podle malopolského památkáře Jana Janczykowského je nový sarkofág uzpůsobený pro opětovné otevření.

Exhumace Kaczyńského připomněla jagellonskou kletbu: po otevření hrobky Kazimíra zemřelo 15 lidí

Číst článek

Exhumace Lecha a Marie Kaczyńských byly první z 83, které polská prokuratura naplánovala. Ostatky prozkoumal čtrnáctičlenný mezinárodní tým expertů.

Současná konzervativní vláda se vážně zabývá teorií, že za pád letadla může spiknutí tehdejší vlády premiéra Donalda Tuska a Ruska. Podle této teorie na palubě letadla vybuchla bomba. Výsledky vyšetřování mají být známy do několika měsíců.

Plánované exhumace budí v Polsku silné emoce. Část rodin obětí proti nim protestuje, protože jsou podle nich zbytečné a nepřinesou žádná nová fakta.

Vyšetřovatelé jmenovaní současnou vládou ale tvrdí, že ostatky nikdo věrohodně neprohlédl.

V polském Krakově v noci skončila exhumace bývalého prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Nový sarkofág manželů Kaczyńských na Wawelu | Foto: Dawid Serifan

Nový sarkofág manželů Kaczyńských na Wawelu | Foto: Dawid Serafin

Vít Pohanka, Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme