Kalifornii pustoší nejhorší požáry v její historii. S plameny bojuje 14 tisíc hasičů

Požáry v centrální části Kalifornie se staly největšími v historii tohoto amerického státu. Potvrdili to hasiči společně s kalifornskými úřady. Na západě Spojených států hoří už skoro tři týdny a o život přišlo devět lidí. Tisíce dalších se bojí, jestli nepřijdou o své domovy, a někteří z nich už vědí, že se po uklidnění situace budou muset nastěhovat jinam.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejhorší situace je momentálně v oblasti na sever od San Francisca. V okrese Mendocino se požáry staly nejničivějšími v historii Kalifornie. Oheň tam spálil už 1148 kilometrů čtverečních.

Přitom ještě v neděli platilo toto číslo za celou Kalifornii dohromady. Hasiči podle denního hlášení na svém twitteru mají pod kontrolou jen 30 procent ohněm pustošené krajiny. A počítají s tím, že uhasit celou plochu by se jim mohlo podařit až příští středu.

Požáry zasáhly i Kalifornii. Oheň tam zabil dva lidi a z domovů vyhnal tisíce dalších

Číst článek

Devět mrtvých

Požáry v Mendocinu zatím nemají žádné oběti, ale v jiných částech Kalifornie zemřelo už devět lidí. Jsou mezi nimi i dvě děti a také čtyři hasiči. V Mendocinu plameny za 11 dní zničily přes 140 domů a ohrožených je ještě přes 11 tisíc dalších. I kvůli tomu jsou tisíce lidí v evakuačních centrech.

„Zemřel mi manžel a přišla jsem o všechny jeho malby. Najednou si uvědomíte, že vám chybí takové maličkosti jako věci, co mi vyrobily děti, když byly malé. Nebo houpací křeslo po mojí prababičce. Je mi jedno, že si budu muset koupit novou ledničku, ty upomínkové předměty, to je to, co chybí nejvíc,“ popsala jedna z vysídlených Janet Landlesová, kterou oheň připravil úplně o všechno.

Ohnivé tornádo

Podobný příběh řekla CNN zdravotní sestra Stacey Kellyová. „Mám dvě plastové krabice, do kterých jsem něco stihla naházet. Například oblečení do práce. A to je všechno, co mi zbylo,“ vypověděla.

Kaliforňané požáry popisují jako ohnivé tornádo nebo naprosto nekontrolovatelné šlehání plamenů. Zmiňovaná zdravotní sestra Stacey stihla utéct, když byl oheň jen několik metrů od jejího domu. „Ty plameny vytvořily něco jako zeď a znělo to, jako když přijíždí vlak. Měla jsem pocit, jako když jsem ve sci-fi filmu,“ popsala.

Požáry viditelné z vesmíru

S plameny po celé Kalifornii bojuje přes 14 tisíc hasičů. Práci jim ale zhoršuje to, že stále silně fouká a panuje sucho a tlaková výše. To má podle zástupce kalifornských hasičů Kena Pimlotta zásadní dopad na to, že boj s ohněm pro ně jen tak neskončí:

„Sezona požárů ve skutečnosti teprve začala. A už teď nám dala hodně zabrat. Někteří z nás to bohužel nepřežili... Ale bojujeme dál a ještě dlouho budeme, protože to počasí vydrží celé léto,“ uvedl.

Podle serveru televizní stanice CNN se požár šíří z celkem 16 ohnisek a kvůli suchu i povětrnostní podmínkám se pohybuje velmi rychle. 

S ohněm bojují kromě 14 tisíc amerických hasičů i jednotky z Austrálie a Nového Zélandu, které přiletěly jako posily. 

Nejničivější požáry v Mendocinu jsou vidět i z vesmíru.

Marie Štenglová, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme