Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Kitesurfing dobývá čínská pobřeží. K základům postačí několik dní učení, létat pak roky

Kitesurfing je už několik let populárním sportem v západním světě. Vítr, voda a speciální drak. To je vše, co potřebujete. Tedy samozřejmě ještě surfovací prkno a trpělivost. Začátky tohoto extrémního sportu jsou těžké. Za let nad hladinou ale hodiny tréninku stojí. Což dokazuje i rostoucí počet lidí, kteří této zábavě propadají. A to včetně Číňanů, kteří kiting objevili nedávno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kite-surfing v Litvě

Kite-surfing v Litvě | Foto: UAB Naujieji Sprendimai

Voda a správný vítr do plachty. To je přesně to, co na kitesurfing potřebujete. Začít s tímto sportem není ale vůbec jednoduché.

Kitesurfař totiž musí umět nejen ovládat tažného draka, ale také surfovat. Nejlepší je tedy zapsat se do nějakého kurzu. Na hongkongských pobřežích jich organizují několik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kitesurfing si na čínském pobřeží vyzkoušela zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

Účastníci kurzu přicházejí na pláž v plavkách a neoprenovém tričku, vezmou si draka, najdou si dostatečný prostor a výuka může začít. Na začátek dostanou menší verzi draka s rozpětím od dvou do tří metrů. Do ruky pak hrazdu, na které jsou navázány šňůry vedoucí k draku.

„Kontroluj vítr, toč hrazdou doprava a drak ti poletí doprava a pak pomalu doleva a letí na opačnou stranu. Vidíš?“ radí svalnatý čínský instruktor.

Po zkoušení na pláži je čas vyrazit na moře. Instruktor s sebou bere už mnohem větší plachtu. Do železného háku zajišťuje draka a tah vynáší účastníka kurzu společně s instruktorem z vody.

Pozor na kamenité pobřeží

Řízení se musí věnovat plně, aby nezmizeli v mracích nebo se neroztříštili na kamenitém pobřeží, kde nadšenci často končí.

Kitesurfing patří mezi nejextrémnější sporty a kromě síly, vypracovaného svalstva, je potřeba také základní znalost fyziky a dobrý odhad. Naučit se létat s kitem není podle majitele kitesurfařské školy Johnyho jednoduché:

„K tomu, aby ses naučila základy kitesurfingu, postačí tak dva dny v kurzu. Začít ale opravdu létat, trvá mnohem déle,“ říká zpravodajce Českého rozhlasu Kateřině Procházkové.

„Já jsem potřeboval asi pět let. A to chodím k moři minimálně třikrát týdně. Navíc jsem kdysi dělal windsurfing. Stejně jako většina hongkongských kitařů,“ dodává.

Stovky tisíc kitařů

Kitařů je na pobřeží hodně. Kitesurfing je totiž jeden z nejrychleji se rozvíjejících sportů. Ještě před patnácti lety se tomuto sportu věnovalo pouze několik desítek nadšenců. Dnes je počet kitesurferů odhadován na 200 tisíc.

„V Hongkongu je asi 500 lidí, kteří se kitesurfingu věnují a jejich počet každoročně roste. Sto z nich jsou profesionálové, kteří chodí k moři každý den. Však uvidíš, také tě to chytne,“ předpovídá Kateřině instruktor.

Kateřina Procházková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme