KLDR opět tvrdí, že vyrábí jaderné zbraně

Severní Korea má atomové bomby a vyrábí další. V rozhovoru pro americkou televizi ABC to řekl náměstek severokorejského ministra zahraničí Kim Kje-kwan. Podle něj má země dostatek atomových bomb, aby se mohla bránit americkému útoku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Na dotaz, zda má KLDR atomovou bombu, odpověděl Kim Kje-kwan, že ano. Pokud jde o počet bomb, uvedl, že jich je "dost, abychom se mohli bránit americkému útoku".

Kladně také odpověděl na otázku, zda Pchjongjang vyrábí jaderné zbraně i nyní. Severní Korea však podle ministra nemá v úmyslu Spojené státy napadnout.

KLDR poprvé oficiálně přiznala jaderné zbraně letos v únoru. Mezinárodní agentura pro atomovou energii začátkem května odhadla, že "poslední výspa komunismu" vlastní šest atomových bomb.

Severokorejští diplomaté v pondělí ve Washingtonu oznámili, že jsou ochotni přistoupit k rozhovorům o zrušení jaderného programu, které jsou již roky přerušeny. Rozhovorů se účastní i Rusko, Čína, Jižní Korea a Japonsko.

Mluvčí Bílého domu Scott McClellan ve středu uvedl, že Severní Korea by měla při svém návratu jednání počítat "se seriozními a konkrétními" rozhovory.

Martin Hromádka, Zuzana Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme