KLDR opět tvrdí, že vyrábí jaderné zbraně

Severní Korea má atomové bomby a vyrábí další. V rozhovoru pro americkou televizi ABC to řekl náměstek severokorejského ministra zahraničí Kim Kje-kwan. Podle něj má země dostatek atomových bomb, aby se mohla bránit americkému útoku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Na dotaz, zda má KLDR atomovou bombu, odpověděl Kim Kje-kwan, že ano. Pokud jde o počet bomb, uvedl, že jich je "dost, abychom se mohli bránit americkému útoku".

Kladně také odpověděl na otázku, zda Pchjongjang vyrábí jaderné zbraně i nyní. Severní Korea však podle ministra nemá v úmyslu Spojené státy napadnout.

KLDR poprvé oficiálně přiznala jaderné zbraně letos v únoru. Mezinárodní agentura pro atomovou energii začátkem května odhadla, že "poslední výspa komunismu" vlastní šest atomových bomb.

Severokorejští diplomaté v pondělí ve Washingtonu oznámili, že jsou ochotni přistoupit k rozhovorům o zrušení jaderného programu, které jsou již roky přerušeny. Rozhovorů se účastní i Rusko, Čína, Jižní Korea a Japonsko.

Mluvčí Bílého domu Scott McClellan ve středu uvedl, že Severní Korea by měla při svém návratu jednání počítat "se seriozními a konkrétními" rozhovory.

Martin Hromádka, Zuzana Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme