Kličko vyřídil v boxu každého soupeře. V ukrajinské politice si věří jako v ringu

Jednou z hlavních postav protivládních protestů na Ukrajině se stal dvoumetrový Vitalij Kličko. Někdejší boxerský šampion teď chce politicky "vyřídit" režim prezidenta Janukovyče. Kličko, který část dětství strávil také v tehdejším Československu, není v ukrajinském politickém ringu nováčkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda opoziční strany Úder a boxer Vitalij Kličko na demonstraci v centru Kyjeva | Foto: Martin Dorazín

Politická kariéra Vitalije Klička začala přesně před devíti lety během "oranžové revoluce". Při obhajobě mistrovského titulu nastoupil boxer Kličko s oranžovou stuhou na trenýrkách, symbolem tehdejších protestů v jeho rodné zemi. Vítězství věnoval lidem na Ukrajině.

Když se pak Kličko objevil na kyjevském hlavním náměstí ještě s monokly a natrženou pusou, dav ho přivítal jako národního hrdinu. Z pódia tehdy ještě nic nesliboval. Neuplynuly ale ani dva roky a už kandidoval na post starosty Kyjeva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Symbolem protestů na Ukrajině se stal někdejší boxerský šampion Vitalij Kličko. V ukrajinském politickém ringu ale není nováčkem,- připomíná zpravodaj Českého rozhlasu, Petr Vavrouška.

„Vím, že můžu využít energii, kontakty, možnosti a své zkušenosti ve prospěch své země. Věřím, že toho můžu hodně změnit," říkal před sedmi lety Vitalij Kličko. Starostou Kyjeva se sice nestal, ale sport definitivně vystřídala v jeho životě politika.

„Každý den používám vlastnosti, které mě naučil box. Je to houževnatost dosáhnout cíle, je to vůle k vítězství. Bez toho bych v politice neobstál,“ prohlásil. A svůj boj nevzdal. Dnes je na Ukrajině symbolem protestů, patří k nejoblíbenějším politikům v zemi. Před rokem se jeho strana UDAR stala třetí nejsilnější v zemi.

Ukrajinci věří, že právě Kličko může být jejich spásou. „Vážím si ho. V boxu dokázal maximum, teď se předvede v politice. Je bohatý, nenechá se zkorumpovat a je pro nás poslední nadějí," říkal před rokem pětadvacetiletý Alexej.

Vitalij Kličko vyřídil v boxerském ringu každého soupeře. Ukrajinská politika je pro něj novou výzvou. Před rokem zpravodaji Českého rozhlasu řekl: „Chtěl bych, aby se politika od boxu nelišila. To znamená, aby i v ní platila jasná pravidla. Tak to dnes ale na Ukrajině nefunguje."

Kličko by to proto rád změnil. „Nabízíme demokracii, nechceme žít v autoritářském režimu. Pro nás je nejdůležitější svoboda člověka, jeho práva a zákony. Naší hodnotou nejsou nakradené peníze.“

Pochybnosti ve sportu ani v politice nemají místo

Své názory nezměnil Kličko ani dnes, když stojí v centru Kyjeva před mnohatisícovým davem. Lidé charismatického Klička respektují, nejenom kvůli jeho svalům a železné pěsti. Nezadal si totiž v minulosti tolik s politikou. To on je dnes hlavním vyzyvatelem současného prezidenta Janukovyče.

„Řečeno boxerským jazykem, Vitalij Kličko se musí připravit na dvanáctikolový souboj. To nebude vítězství díky knockoutu hned v prvním kole," glosoval před rokem Kličkovy politické ambice politolog Vladimír Fesenko.

Dvoumetrový Kličko si ale věří. Dnes to může být právě on, kdo změní Ukrajinu. Nikdy o výsledku v politickém ringu nepochyboval. Toto řekl už před sedmi lety: „Já zvítězím. Víte, když jdete do boxerského ringu a přemýšlíte o tom, že můžete prohrát, tak nikdy nezvítězíte. Pochybnosti prostě ve sportu ani v politice nemají místo."

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme