Největší krach v dějinách USA ohrožuje Bushovu vládu

Skandál kolem zatím největšího bankrotu v historii Spojených států začíná ohrožovat vládu prezidenta George Bushe. Jeho ministr ale tvrdí, že Bush o hrozícím kolapsu velké energetické společnosti Enron vůbec nevěděl. Bankrot Enronu připravil o úspory tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/AP

Americký ministr financí O´Neil uvedl pro televizní stanici Fox, že nepovažoval za nutné informovat prezidenta Bushe o žádosti Enronu o pomoc. Bankrot mohutné společnosti připravil tisíce jejích zaměstnanců o úspory a penze. Případ začalo prošetřovat americké ministerstvo spravedlnosti a Kongres.

Demokratický senátor Bayton varuje, že pokud se prokáže snaha republikánské vlády pomoci Enronu, bude to mít pro Bushe katastrofální následky. Senátor Liederman požaduje trestní stíhání společnosti Andersen, která zničila dokumenty z auditu, který v Enronu provedla.

Enron byl největším světovým obchodníkem s energií a jeho akcie kdysi patřily k nejkvalitnějším emisím na akciových trzích v USA. Koncem loňského roku se ale ukázalo, že firma zdaleka není tak zisková, jak se z účetních výkazů zdálo, a že má naopak velmi vysoké dluhy. Pád firmy se následně zapsal do dějin jako největší podnikový krach v USA.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme