Němci půjdou v září k volbám

Předčasné parlamentní volby v Německu se uskuteční 18. září. Oznámil to prezident Horst Köhler, který zároveň sdělil, že rozpustil dolní komoru parlamentu, Spolkový sněm. Vyšel tak vstříc přání politických stran i náladě většiny německé veřejnosti. Prezident Köhler tak ukončil třítýdenní nejistotu a spekulace, jak rozhodne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horst Köhler | Zdroj: ČTK

Zatím tedy vše pokračuje podle plánu kancléře Gerharda Schrödera, který 1. července úmyslně prohrál poslanecké hlasování o důvěře vládě, a odstartoval tak ústavní proceduru vedoucí k předčasným volbám. Řádné volby se měly konat až na podzim 2006.

Schröder se pro mimořádné volby rozhodl vzhledem ke ztrátě pozic jeho SPD na zemských úrovních. Po květnové porážce sociálních demokratů a Zelených v zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku, nejlidnatější spolkové zemi, řekl, že byl zpochybněn politický základ jeho reformního kursu.

Zdenka Turková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme