Německo ustupuje od jaderné energetiky

Německý parlament schválil zákon o postupném uzavírání jaderných elektráren na území Spolkové republiky zhruba do roku 2021. Letos v létě se už na tom dohodla vláda s energetickými koncerny. Do dvaceti let by tak mělo být odstaveno všech 19 atomových elektráren v Německu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Foto: ČTK/EPA

Zatímco rudozelená vláda je hlasováním v parlamentu spokojena, levicová a zejména pravicová opozice zákon kritizuje. Podle stran unie je rozhodnutí Německa jednostranné a chybné. CDU/CSU hodlá v případě svého volebního vítězství zákon změnit. Důvodem kritiky je i to, že vláda zatím neví, jaké zdroje odstavené jaderné elektrárny nahradí. Ty totiž produkují jednu třetinu elektrické energie v zemi. Sázka na uhlí by přitom byla v rozporu s Kjótskou úmluvou o snižování emisí vypouštěných do ovzduší. Podle schváleného zákona se nicméně zakazuje výstavba nových atomových elektráren. Stávající nesmějí sloužit více než 32 let. První z nich bude uzavřena v roce 2003.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme