Nová Evropská komise začíná pracovat - Špidla začíná na konferenci v Haagu

Stará Evropská komise končí, nová právě dnes začíná pracovat. Původně se to mělo stát už 1. listopadu, ale komplikace při schvalování v Evropském parlamentu způsobily tento třítýdenní odklad.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlaymont

Berlaymont | Foto: Berlaymont2000

Bilance Prodiho komise

Prodiho tým nastupoval po korupčním skandálu, který v roce 1999 způsobil pád celé komise Jacquesa Santera. Jasný úkol tedy tehdy zněl: obnovit prestiž evropské exekutivy. Na tom se pracovalo, ovšem poněkud to zkomplikoval fakt, že předseda - italský profesor ekonomie - Romano Prodi byl občas poněkud nemotorný. Není to právě nejobratnější komunikátor, často mluvil jenom italsky, což mnozí kritizovali. Udělal vícero nešťastných přešlapů, a to všechno logicky image komise právě nezlepšovalo. V jeho exekutivě bylo nicméně mnoho silných osobností. Mezi ty, kdo vynikali, jistě patří například Mario Monti, který měl na starosti hospodářskou soutěž, komisař pro rozšíření Günter Verheugen či Pascal Lamy (obchod). Někteří pozorovatelé litovali, že kontinuita nebude větší, protože z původní sestavy komise (tedy když bereme v potaz to složení, ve kterém v roce 1999 začínala) zůstávají jenom tři osoby. U kolonky Prodiho komise každopádně budou v učebnicích dějepisu hlavně dvě poznámky: za jejího mandátu se začalo v eurozóně platit eury a unie zažila své největší rozšíření - o deset nových zemí.

Nový tým - personální problémy

Právě otázka personálního složení "evropské vlády" vyvolala letos velké rozepře. Nakonec po tlaku Evropského parlamentu v novém týmu není Ital Rocco Buttiglione, ani Lotyška Ingrid Udreová. Ovšem výhrady byly i k dalším, kteří nakonec zůstali - například k nizozemské komisařce, která měla přebohaté kontakty se světem businessu, a přitom dostala resort hospodářské soutěže. Mnozí europoslanci se proto bojí střetu zájmů. Zelení v EP hlasovali ve čtvrtek i kvůli ní proti komisi, potvrzuje lídr jejich frakce Daniel Cohn-Bendit.

"Zůstáváme kritičtí. Nevěříme, že paní Kroesová vydrží ve funkci pět let."

Nejnovější otazníky ovšem visí nad jinou osobou - tou je francouzský komisař Jacques Barrot, který má mít na starosti dopravu. Ten byl totiž v roce 2000 odsouzen k podmíněnému trestu za nedovolené financování své politické strany UDF. Ovšem vztahovala se na to amnestie. Celá věc vyšla na povrch až ve čtvrtek při rozpravě v EP, kdy na ni upozornil britský euroskeptik Nigel Farage. Předseda komise Barroso prý o tom, až do té chvíle neměl tušení. Prostřednictvím mluvčího ale dal najevo, že to nevidí jako problém. Argumentoval tím, že Barrot má čistý trestní rejstřík a že nikdy nebyl odsouzen k zákazu výkonu veřejných funkcí. Takže mu podle Barrosa nic nebrání v tom, aby se svého postu ujal. Ovšem tato záležitost vzbudila opět zájem Evropského parlamentu, europoslanci se dožadují vysvětlení celé věci. Například šéf socialistické frakce Martin Schulz už kvůli tomu požádal o schůzku s Barrosem.

Priority

Nový tým se každopádně dnes ponoří do svých úkolů. Předseda José Barroso v dnešním vydání deníku Les Echos definuje jako prioritu reformování a posilování role Evropy ve světě. Unie podle něj potřebuje silnější ekonomický růst a větší produktivitu práce - protože jinak nebude schopná udržet vysokou úroveň ochranné sociální sítě. Doslova prohlásil: "Buď se přizpůsobíme, nebo ekonomickou bitvu prohrajeme. Stárnutí Evropanů a sílící konkurence USA a dalších zemí nás nutí reagovat."

Vladimír Špidla připravil pro své podřízené videoklip

Evropská komise je hlavně strážkyní evropských zájmů a její členové by měli vystupovat nezávisle na státu, ze kterého pocházejí. V nové exekutivě je 25 komisařů - po jednom z každé členské země. Česko vyslalo do Bruselu Vladimíra Špidlu, kterému José Barroso přidělil resort zaměstnanosti a sociálních věcí. Dnes bude nikoli v Bruselu, ale v Haagu - na konferenci o diskriminaci. Natočil ovšem pozdravný videoklip s krátkým proslovem pro téměř 730 zaměstnanců příslušného generálního ředitelství. Své nejbližší kroky popsal takto:

"Plán je ten, že 23.11. už vystupuji ve výboru pro finanční kontrolu, takže se musím připravit. A jinak se chystají různé směrnice - jako například o rozložení pracovní doby atd. atd. Je toho hodně."

Mnohatýdenní čekání na schválení komise v parlamentu prý rozhodně nebylo pro Špidlu příjemné - a na novou práci se těší.

"To víte, že ano, protože to je obor, který docela dobře znám a už mi to vadilo, že nemohu dělat nic konkrétního."

Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme