Od pátku se čeští pendleři do Bavorska nedostanou bez testu na covid-19. Platit je bude tamější vláda

V Bavorsku od pátku začne platit povinnost testování lidí, kteří do země dojíždějí za prací z rizikových oblastí, tedy i z České republiky. Vyplývá to z informací, které ČTK získala z diplomatických zdrojů. Informace následně potvrdil i český ministr zahraničí Tomáš Petříček. V Bavorsku budou uznávány i české testy, doplnil na twitteru.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testy budou pro zahraniční pracovníky bezplatné, náklady bude hradit bavorská vláda (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

I když povinnost negativního testu začne platit již od pátku, pendleři budou mít na podstoupení prvního rozboru sedm dní, opakovat ho pak budou muset jednou týdně. Testy budou pro zahraniční pracovníky bezplatné, náklady bude hradit bavorská vláda.

Nebojte se chodit na preventivní prohlídky, covid pozitivního na chodbě nepotkáte, vyzývá šéf Bulovky

Číst článek

Novou povinnost pro pendlery z rizikových oblastí ve středu ohlásil bavorský premiér Markus Söder. Rozhodnutí bavorské vlády zdůvodnil tím, že je to nezbytné, pokud mají být udrženy otevřené hranice.

Česká exploze

V posledních dnech Söder opakovaně přirovnával rychlost šíření koronaviru v Česku k explozi. Německý Institut Roberta Kocha (RKI) zařadil Česko na seznam rizikových oblastí už 25. září.

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka za podstatné označil fakt, že hranice zůstávají otevřené a že výjimky pro pendlery nadále platí.

Negativní test na koronavirus tak bude nyní muset při vstupu do Bavorska předkládat každý zahraniční pracovník, který v uplynulých 14 dnech pobýval v některé z rizikových oblastí. Podobně již dříve postupoval bavorský zemský okres Cham, který testy žádal ve dvoutýdenním intervalu, v případě zdravotníků v pětidenním. Nové bavorské vládní nařízení plošně požaduje opakování testů minimálně každých sedm dní.

Uznávány jsou rozbory z unijních států, tedy i z Česka, výsledek ale musí být podle nařízení zveřejněném v bavorském ministerském věstníku uveden v německém, případně v anglickém jazyce. Lidé, kteří do Bavorska dojíždějí za prací či za studiem ze zahraničí, mají rovněž povinnost oznámit tamním úřadům, pokud se u nich objeví symptomy podobné nemoci covid-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme