OSN mohla masakru zabránit, tvrdí analýza

Holandský válečný institut obvinil nizozemskou vládu a Organizaci spojených národů z částečné odpovědnosti za masakr v bosenské Srebrenici. V roce 1995 armáda bosenských Srbů přepadla město, které bylo vyhlášeno za bezpečnou zónu pod ochranou OSN, a zavraždila tam až osm tisíc muslimských mužů a chlapců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

modré barety | Foto: OSN

Holandský válečný institut tvrdí, že OSN umístila do Srebrenice jen 110 nizozemských vojáků, což byla velká chyba. "Členové OSN museli vědět, že se tak Srebrenica nedá ubránit," uvádí dokument. Analýza překvapivě kritizuje také samotnou armádu bosenských Muslimů, že útok bosenských Srbů na město vyprovokovala. Nizozemský válečný institut tvrdí, že do masakru nebyla nijak zapojena tehdejší jugoslávská vláda nebo srbský ex-prezident Miloševič. "Neexistuje žádný důkaz proti jugoslávským úřadům", tvrdí analýza navzdory tomu, že kvůli válečným událostem v Bosně včetně masakru ve Srebrenici čelí Slobodan Miloševič před haagským mezinárodním tribunálem obvinění z genocidy.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme