Před soudem v Haagu stanul bývalý kosovský premiér Haradinaj

Ze zločinů proti lidskosti a z válečných zločinů se v Haagu zodpovídá bývalý kosovský premiér a velitel Kosovské osvobozenecké armády Ramuš Haradinaj. Obviněný je z deportací, vražd a mučení Srbů, Albánců a Romů. Hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního soudu pro bývalou Jugoslávii Carla del Ponteová v úvodní řeči nazvala Haradinaje gansterem, který má ruce od krve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ramuš Haradinaj | Zdroj: ČTK

Obžaloba má problémy s účastí svědků, které chce do Haagu povolat. Žalobkyně del Ponteová prohlásila, že jestli se nedostaví ti svědci, kterým bylo vyhrožováno, bude muset žalobu proti Ramuši Haradinajovi stáhnout.

Když byl před dvěma lety obviněn, hned se vzdal funkce předsedy vlády a odjel do Haagu. Od tribunálu dostal povolení, že na soud může čekat v Kosovu a nikoli ve vazbě v Nizozemsku. Za tu dobu měl mnohé svědky přinutit, aby před haagským tribunálem proti němu nevypovídali.

Jako velitel Kosovské osvobozenecké armády se Haradinaj měl v roce 1998 podílet na vraždách a mučení 32 Srbů, jejichž těla byla posléze nalezena v nedalekém jezeře. Jeho muži měli účtovat i s Albánci, které považovali spolupracovníky Bělehradu.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme