První část francouzských voleb je výhrou pravice

První kolo parlamentních voleb ve Francii vyhrála pravice. Po sečtení hlasů v necelé polovině obvodů získala téměř 44 procent hlasů. Levice, která měla posledních pět let v Národním shromáždění většinu, získala jen necelých 36 procent. Dosavadní výsledky ale také potvrdily malou účast voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská vlajka | Foto: CIA

První kolo parlamentních voleb naznačilo tendenci, ale na konečné složení příštího francouzského národního shromáždění je třeba počkat do večera příští neděle. Podle nynějších výsledků by ve francouzské sněmovně měla prezidentská a centristická pravice drtivou převahu.

Politická mobilizace francouzských občanů, která se projevila ve druhém kole prezidentských voleb tentokrát nepokračovala. K volebním urnám se nedostavilo téměř 36 procent voličů. Nesplnil se ovšem předpoklad, že volební absence bude hrát do noty krajní pravici. Extremistcká národní fronta má šanci získat 2-4 poslanecká křesla.

Markéta Kaclová, Zdeněk Müller Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme