Realita bratislavského Pride: těžkooděnci, bezpečnostní kontroly a kovové zátarasy

V létě se každoročně plní města po celém světě duhovými barvami. Staly se už tradičním symbolem homosexuální komunity a takzvaných Pochodů hrdosti. Například Prahou před pár dny procházely desetitisíce lidí. Tento víkend přišla na řadu Bratislava, ve které do průvodu vyrazily asi dva tisíce účastníků. Duhový pochod ve slovenské metropoli se ale od Česka podstatně liší.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvojice s duhovou vlajkou symbolizující gay pride

Dvojice s duhovou vlajkou symbolizující gay pride | Zdroj: Reuters

Zatímco v Praze je to hlavně o alegorických vozech, kostýmech a všudypřítomné hudbě, v Bratislavě je to spíš o všudypřítomných policistech. Prostranství, kde se účastníci pochodu pohybují, je ohraničené železným plotem a vstoupit do něj můžete pouze po důkladné bezpečnostní kontrole. A to vše kvůli tomu, že během prvního pochodu na akci vtrhli příznivci extrémní pravice, kteří útočili na účastníky.

V katolické církvi panuje vůči LGBT hysterie, říká kněz, kterého stál coming out málem život

Číst článek

„Náš Pride není tak volně přístupný, jak bychom si přáli,“ přiznává jeden z organizátorů Martin Macko. Policie už ale nechce nechávat nic náhodě.

Bratislavský pochod je stále více demonstrací za práva gayů a leseb než společenským happeningem, jak to je tomu třeba v Praze. Účastníci potvrzují, že by si přáli, aby tolerance k sexuálním menšinám byla alespoň taková, jaká je podle nich v Česku.

„Z mého pohledu budeme vždycky ten konzervativnější národ. Je to smutné. V Bratislavě se ale LGBT komunitě nežije tak špatně. Je to otevřené město, v dědinách jsme absolutně odsouzení. Občas se i tady stále bojíme vyjít do ulic a držet se za ruce. Ale je to lepší než jinde,“ popisuje jedna z účastnic průvodu.

Tématem letošního už sedmého ročníku je povědomí o LGBT komunitě. Podle organizátorů je hlavním problémem, že řada lidí odsuzuje homosexuály, protože je v podstatě osobně nezná. „Chybí tu veřejně známí lidé, kteří by tuto tematiku explicitně podporovali, ozývali se, bojovali a vytvářeli opozici proti lidem, kteří protestují proti rovnosti pro všechny,“ myslí si další účastník bratislavského Pride.

Slovensko patří v rámci Evropské unii k zemím s nejnižší tolerancí vůči homosexuálům. Oproti Česku tady páry stejného pohlaví nesmí uzavřít registrované partnerství. Jeho legalizaci zamítli Slováci v referendu před dvěma lety.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme