Velká protiponorková loď vytlačila americký torpédoborec z ruských vod, tvrdí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velikého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke | Foto: U.S. Navy/Mass Communication Specialist Seaman Apprentice Gavin Shields | Zdroj: Reuters

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři.

Bílý dům nechtěl, aby Trump v Japonsku viděl torpédoborec pojmenovaný po rodině Johna McCaina

Číst článek

V úterý ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

„Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl,“ konstatovalo ministerstvo.

Poprvé od konce studené války. Čtyři americké a jedna britská loď křižovaly Barentsovo moře

Číst článek

Admirál Vinogradov podle něj pokračuje v plnění úkolů v bezprostřední blízkosti amerického vojenského plavidla. Na místo vyplula rovněž korveta Soveršennyj.

Rusko a USA se loni v červnu vzájemně obvinily z námořního incidentu ve Východočínském moři. Prudká změna kurzu amerického křižníku Chancellorsville, vyzbrojeného raketami s plochou dráhou letu, si podle Moskvy vynutila „extrémní“ úhybný manévr ruské lodi Admiral Vinogradov, aby zabránila vzájemné kolizi.

Podle amerického velení byla viníkem ruská loď, která postupovala „nebezpečně a neprofesionálně“, když se ke křižníku přiblížila na 15 až 30 metrů a přinutila jej prudce změnit kurz. Ruskou verzi událostí Američané odmítli jako „propagandu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme