Rusové znovu otevřeli legendární dětský tábor Artek na Krymu

Rusko obnovilo někdejší sovětský pionýrský tábor Artek, který se nachází na krymském pobřeží Černého moře. Umožnila mu to loňská anexe ukrajinského poloostrova. Do Mezinárodního dětského centra, které je zamýšleno jako výkladní skříň Ruska, už o víkendu dorazil první turnus.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turistika na Krymu: Letošní sezóna bude zřejmě ve znamení odlivu západních turistů, pocítí to i známé letovisko Jalta

Turistika na Krymu: Letošní sezóna bude zřejmě ve znamení odlivu západních turistů, pocítí to i známé letovisko Jalta | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Artek je vlastně soustavou dětských táborů, které jsou rozprostřeny po areálu o rozloze 200 hektarů nedaleko města Gurzuf.

Zařízení se neopravovalo 50 let. Zatím byla dokončena první etapa generální rekonstrukce a do roku 2020 plánuje Rusko do obnovy investovat 17 miliard rublů.

Jako první byl otevřen Azurový tábor, kam o víkendu dorazilo 300 dětí z 20 ruských regionů. K dispozici je prý ubytování hotelového typu, přístav pro jachty i televizní a rozhlasová studia.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusové obnovili někdejší pionýrský tábor Artek. Bližší informace přináší zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Mezinárodní dětské centrum Artek v červnu oslaví 90 let od založení. Do té doby by mělo být podle představ Moskvy zprovozněno a zaplněno celé. Zařízení má kapacitu několik tisíc dětí.

Tábor je zcela zdarma, děti neplatí ani za ubytování, ani za letenky. Dostanou se tam ovšem jen ty nejtalentovanější, které tak budou odměněny za vynikající školní výsledky – ať už na poli sportu, nebo vědomostí. Dá se ovšem předpokládat, že stejně jako v sovětských dobách budou do Arteku jezdit také děti prominentů.

V době svého vzniku byl Artek poměrně skromný, tvořily ho jen čtyři táborové stany – hangáry. Postupně se ale rozrostl a stal se výkladní skříní sovětského svazu. Odpočívaly tam i děti postižené španělskou občanskou válkou nebo pionýři ze socialistických zemí.

V 90. letech přešel dětský tábor pod Ukrajinu, ta ovšem péči o obrovský komplex, sestávající z asi 150 budov, parků, sportovních i kulturních zařízení, zanedbala. V roce 2009 tak Arteku zcela scházely finanční prostředky a jeho ředitel zahájil protestní hladovku.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme