Šéf budapešťské policie odstoupí z funkce

Říjnové nepokoje v centru Budapešti připravily nakonec o místo policejního ředitele. Těsně po zásahu byl Peter Gergény kritizován za tvrdé zásahy proti demonstrantům i za to, že jeho útvar situaci nezvládl. Dnes požádal o předčasný odchod do důchodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie nasadila vodní dělo | Foto: AFP

Z čela budapešťské policie odchází "železný prefekt" - tak nazývala Petera Gergénye veřejnost i samotní policisté. Na jeho hlavu se sesypala lavina kritiky zejména po nepokojích 23. října, kdy se odehrály mnohé případy neadekvátního policejního zásahu proti demonstrantům.

Během potyček s pořádkovými silami bylo podle oficiálních údajů zraněno 167 lidí, včetně 17 policistů. Policie použila k rozprášení davu vodní děla, slzný plyn i gumové projektily a také zatkla 131 demonstrantů, mnohdy stoupenců krajní pravice.

O odvolání policejního šéfa se hovořilo už po zářijovém útoku rozvášněného davu proti budově maďarské televize, během kterého policejní jednotky selhaly. Gergénye ale jeho nadřízení i premiér Férenc Gyurcsány nejednou podrželi a pochválili za rozhodné vystupování proti radikálním živlům. Svojí žádost o suspendování nedává do souvislosti s událostmi uplynulých týdnů.

Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme