Španělský premiér Rajoy oznámí plán na omezení autonomie Katalánska

Španělská vláda v sobotu oznámí, jak bude vypadat omezení autonomie Katalánska. Madrid zřejmě převezme kontrolu nad katalánskými financemi a bezpečnostními složkami. Chce tak v regionu, který trvá na odtržení od Španělska, obnovit pořádek. To požaduje i král Filip VI.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský premiér Mariano Rajoy | Foto: Reuters

Španělsko musí podle krále Filipa VI. zastavit nepřijatelné pokusy o odtržení jedné části národního území. Při předávání Cen princezny asturské v Oviedu král prohlásil, že se situace vyřeší zákonnými prostředky a v rámci ústavního pořádku.

Katalánsku hrozí předčasné volby i to, že mu Madrid převezme policii

Číst článek

Na mimořádném zasedání centrální vláda premiéra Mariana Rajoye rozhodne o formě pozastavení katalánské autonomie. Může to znamenat zbavení regionální vlády moci, převzetí kontroly nad hospodařením s financemi regionu nebo i dohled nad místními sdělovacími prostředky.

Vláda se také dohodla s opozičními socialisty a liberální stranou Ciudadanos, že na leden vypíše předčasné volby o katalánského parlamentu.

Demonstrace napříč regionem

Příznivci nezávislosti Katalánska na sobotní odpoledne svolali demonstrace do některých měst v regionu.

Příznivci nezávislosti budou demonstrovat i za propuštění lídrů dvou separatistických hnutí, na které kvůli organizaci referenda nechala španělská prokuratura uvalit vazbu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme