Španělský premiér Rajoy oznámí plán na omezení autonomie Katalánska

Španělská vláda v sobotu oznámí, jak bude vypadat omezení autonomie Katalánska. Madrid zřejmě převezme kontrolu nad katalánskými financemi a bezpečnostními složkami. Chce tak v regionu, který trvá na odtržení od Španělska, obnovit pořádek. To požaduje i král Filip VI.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský premiér Mariano Rajoy | Zdroj: Reuters

Španělsko musí podle krále Filipa VI. zastavit nepřijatelné pokusy o odtržení jedné části národního území. Při předávání Cen princezny asturské v Oviedu král prohlásil, že se situace vyřeší zákonnými prostředky a v rámci ústavního pořádku.

Katalánsku hrozí předčasné volby i to, že mu Madrid převezme policii

Číst článek

Na mimořádném zasedání centrální vláda premiéra Mariana Rajoye rozhodne o formě pozastavení katalánské autonomie. Může to znamenat zbavení regionální vlády moci, převzetí kontroly nad hospodařením s financemi regionu nebo i dohled nad místními sdělovacími prostředky.

Vláda se také dohodla s opozičními socialisty a liberální stranou Ciudadanos, že na leden vypíše předčasné volby o katalánského parlamentu.

Demonstrace napříč regionem

Příznivci nezávislosti Katalánska na sobotní odpoledne svolali demonstrace do některých měst v regionu.

Příznivci nezávislosti budou demonstrovat i za propuštění lídrů dvou separatistických hnutí, na které kvůli organizaci referenda nechala španělská prokuratura uvalit vazbu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme