Symbolem krize na Kypru jsou bankomaty. Lidé před nimi stojí fronty

Symbolem současné krize na Kypru se stal bankomat. Lépe řečeno zástup lidí před ním. Banky jsou zavřené a lidé stojí každý den ve frontách před automaty na výdej hotovosti, aby alespoň část svých peněz zachránili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kypr. Lidé stojí frontu u bankomatu | Zdroj: Reuters

Lyasandra stojí v dlouhém zástupu před bankomatem. Čeká, až na ni přijde řada, aby si vyzvedla svých 260 eur. To je maximum, kolik jí bankomat vydá. Bez ohledu na to, kolik peněz má na účtu a kolik peněz potřebuje.

„Mám tři děti, musím platit za léky, benzín, účty za telefon, internet, elektřinu - to je největší výdaj. Nevím, co bude dál. Nejhorší je, že pořád nevíme, jak to dopadne,“ říká.

Pětatřicetiletá Lyasandra postupuje ve frontě k bankomatu s nápisem Laiki bank. Doufá, že peníze nedojdou. Banky jsou zavřené už od začátku týdne, zatím jí ale peníze v domácnosti nechybí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se žije s penězi na příděl, zjišťoval v kyperské Nikósii zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek

„Já naštěstí nějaké peníze doma mám, ale jsou lidé, kteří nemají. Zatím to jde, život běží dál. Nic dražšího si ale teď nemůžete koupit, ani oblečení. Na to prostě není hotovost.“

Stavros je padesátník v obleku, na nose zlaté brýle. Fronta na peníze postupuje pomalu, a tak má dost času zkoumat přes sklo, co se děje uvnitř zavřené banky.

„Na běžné nákupy potravin, pro udržení chodu domácnosti to stačí. Ale abychom takto pokračovali dál a dál, to si nedovedu představit. Teď jsme ale složité situaci, musíme být trpěliví,“ myslí si.

Kyperský parlament schválil vytvoření fondu solidarity

Číst článek

Trpělivost je asi to jediné, co teď Kypřanům zbývá. Banky se znovu otevřou nejdříve až v úterý. Do té doby musí Kypr své finanční problémy vyřešit. Stavros předpokládá, že na řešení se dříve nebo později budou muset podílet všichni.

„Nevidím žádnou jinou možnost, než nějakou formu zdanění účtů, bez toho se prostě neobejdeme,“ prorokuje. Otázka je, kolik přitom Kypřané ztratí. Pokud nepřijde řešení co nejdříve, můžou přijít o všechno.

Jaromír Marek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme