Těžké bombardování v Afghánistánu

Americké bombardéry B-52 dnes v nejméně pěti vlnách útočily na pozice milic afghánského vládního hnutí Taliban. To čelí silám opozičního Severního spojenectví na bojové linii severně od metropole Kábulu. Podle svědků byla zasažena také postavení bojovníků organizace Al-Káida hledaného teroristy Usámy bin Ládina. Další úspěchy na bitevním poli hlásí afghánská opozice. Po útoku jižně od severoafghánského města Mazáre Šaríf údajně dobyla okres Šurgar, včetně stejnojmenného správního střediska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bombardér B-52

bombardér B-52 | Zdroj: ČTK

Do Turkmenistánu bylo dnes dopraveno více než 2 tisíce tun potravinové pomoci určené pro Afghánistánu, které jsou nejvíce sužovány hladem.

Britský premiér Tony Blair dnes odmítl výzvy, aby spojenci přestali v Afghánistánu používat tříštivé bomby. V odpovědi na interpelace poslanců řekl, že neexistuje snadná nebo příjemná cesta, jak porazit teroristickou organizaci Al-Káida a s ní propojené afghánské vládní hnutí Taliban. Akce proti nim musejí být podle Blaira vedeny maximálně rozhodně a tvrdě.

Podezřelý dopis byl dnes objeven v budově litevského parlamentu. Stalo se tak během návštěvy britského následníka trůnu prince Charlese, který v těchto dnech pobývá v této pobaltské zemi. Obálku s podezřením na výskyt bakterie sněti slezinné nyní zkoumá dezinfekční tým. Laboratorní testy naopak nepotvrdily přítomnost antraxu ve vzorku z amerického konzulátu v Pákistánu. Uvedl to mluvčí Bílého domu Ari Fleischer. Negativní nález amerických laboratoří vyvrátil výsledek testů provedených v Pákistánu.

Německá vláda dnes potvrdila úmysl vyslat do boje s mezinárodním terorismem a na žádost Spojených států 3900 vojáků. Konečné rozhodnutí však musí učinit parlament. Německo zapojí své ozbrojené síly do boje s terorismem, konstatuje vládní prohlášení vydané dnes v Berlíně. Kancléř Schröder označil rozhodnutí za historické, neboť poprvé jednotky Spolkové republiky budou nasazeny mimo Evropu. Jejich počet má dosáhnout tří tisíc 900, z toho 100 mužů může být vysláno přímo do Afghánistánu. Avšak na leteckých úderech a případné pozemní operaci se Bundeswehr podílet nebude. Všechny země kam vstoupí němečtí vojáci, vyjma Aghánistánu, musí se vstupem souhlasit, zdůrazňuje vládní dokument. Konečné rozhodnutí přijme parlament. Očekává se, že poslanci řeknou ano a nasazení vojáků schválí na dobu jednoho roku.

Markéta Kaclová, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme