Na ostrahu letiště v Tiraně povolala Albánie armádu. Důvodem je přepadení airbusu s penězi

Mezinárodní letiště v Tiraně od středy střeží kvůli nedávnému přepadení letadla albánská armáda. Tímto úkolem vojáky pověřilo ministerstvo obrany. Ozbrojená skupina napadla v úterý ochranku, a pak vnikla do airbusu společnosti Austrian Airlines, který měl do Rakouska převézt peníze v zahraniční měně. Albánská centrální banka totiž valuty nepřijímá a menší banky musí peníze vyvážet jinam. Informovala o tom agentura AP.

Tirana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V úterý ozbrojená skupina přepadla Airbus. O den později střeží letiště vojáci. (ilustrační foto) | Foto: Mike Blake | Zdroj: Reuters

Ministryně obrany Olta Xhacka podle agentury sdělila, že nařídila, aby kolem letiště vytvořily bezpečnostní obvod vojenská policie a speciální prapor vzdušných sil.

Policie eskortovala z Martiniku českého lupiče. Čeká ho devět let vězení

Číst článek

Podle dosavadních poznatků vyšetřování čtyři až pět maskovaných a těžce vyzbrojených osob projelo v dodávce zadní bránou určenou pro hasiče a přes letištní plochu se dostalo až k letadlu společnosti Austrian Airlines. V tu chvíli už byli cestující na palubě a do nákladního prostoru se ukládaly peníze. Během pěti minut se lupiči peněz zmocnili a dali se na útěk.

Při výjezdu z areálu se strhla přestřelka s policií. Lupičům se sice podařilo ujet, ale jeden z nich byl zabit. Jeho tělo uprchlíci z auta vyhodili. Vyšetřovatelé mrtvého identifikovali jako Admira Murataje, známého bankovního lupiče, který byl hledán od hromadného útěku desítky Albánců z vězení v Řecku.

Policie sdělila, že na třech různých místech našla tři ohořelá vozidla, která byla při loupeži použita. To naznačuje, že se pachatelé po činu rozdělili. Jak velké kořisti se zmocnili, úřady nesdělili. Podle média by mohlo jít o dva a půl až deset milionů eur (64 až 256 milionů korun).

Podobné loupeže v Albánii nejsou výjimečné. Na tiranském letišti se něco podobného stalo i před třemi lety. Po měsících hledání se peníze našly zakopané uvnitř několika tlakových hrnců.

vjb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme