USA opět varovaly Maďarsko před ústupem od demokratických zásad

Spojené státy už tradičně sledují stav demokracie ve světě. Teď si vzaly na mušku Maďarsko, které je podle Washingtonu před ústupem od demokratických zásad. V komentáři pro jeden z maďarských listů to napsala americká velvyslankyně v Budapešti. Podle ní by se měla maďarská vláda více zaručit za práva svobodného tisku, za nezávislost justice a za svobodné a řádné volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silnice | Foto: Gregor Martin Papucsek

Jak v Odpoledním Radiožurnálu přiblížil budapešťský spolupracovník v Gregor Martin Papucsek, v Maďarsku se nyní diskutuje o americko-maďarských vztazích v širších souvislostech.

„Často se mluví o tom, že projevem ne příliš dobrých vztahů je to, že premiér Orban ještě nedostal pozvánku do Bílého domu nebo, že summit o Východním partnerství, který se měl původně konat v Budapešti byl přesunut do Varšavy a prezident Obama tak nepřijede do Maďarska, ale do Polska a podobně,“ uvedl Papucsek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O posledním vývoji maďarsko-amerických vztahů jsme v Odpoledním Radiožurnálu hovořili se spolupracovníkem ČRo v Maďarsku Gregorem Martinem Papucsekem.

Připomněl, že ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová při své návštěvě Maďarska v projevu v parlamentu poukázala na potřebu nezneužívat dvoutřetinovou parlamentní většinu a nezapomenout na vyváženou demokracii. „Řekla to všeobecně, ale bylo jasné, že mluví o maďarské vládě,“ dodal.

Konkrétně Budapešti adresoval svoji kritiku zástupce státního tajemníka amerického ministerstva zahraničních věcí USA Thomas Melia. „Který věcně rozebírá negativa mediálního zákona a nové ústavy Maďarska. A do třetice jde o varování americké velvyslankyně v Budapešti před zneužíváním příliš silné parlamentní moci,“ dodal Papucsek.

Gregor Martin Papucsek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme