V Egyptě je porušování půstu 'útok na islám'. V Libanonu ale pijí pivo i přes den

Zdaleka ne všichni muslimové se o ramadánu celý den poctivě postí. Mnohých lidí v arabských zemích se navíc náboženská povinnost netýká, ať už z důvodu nemoci, věku nebo třeba mateřství. Vedle muslimů navíc žijí ve městech také křesťané či židé. Ramadánový půst se tak projevuje jinak třeba v ulicích Káhiry a Bejrútu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Bejrútu si o ramadánu můžete dát na ulici nerušeně kade, jídlo i pivo

V Bejrútu si o ramadánu můžete dát na ulici nerušeně kade, jídlo i pivo | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Když třeba někdo, kdo není muslim, přede mnou nepije a nejí, tak to považuji za výraz respektu. V Egyptě to hodně křesťanů dodržuje. Pokud se potřebují napít vody, zajdou do průchodu domu,“ popsal Ajman, obyvatel Káhiry.

Právě si přišel k žehlíři pro kalhoty. Služby o ramadánu normálně fungují, naprostá většina restaurací a kaváren má ale zavřeno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelé různých arabských zemí mají k ramadánu odlišný přístup. V ulicích Káhiry a Bejrútu natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Výjimkou jsou mezinárodní řetězce rychlého občerstvení a hrstka dalších podniků. Tam ale mají zatažené rolety tak, aby na lidi, kteří se přeci jen chtějí napít a najíst, nebylo zvenku vidět.

„Když se ale napiješ nebo najíš na ulici, neznamená to, že ti budou lidé nadávat,“ dodal Ajman.

Velký muftí Egypta ale letos vydal fatvu, ve které veřejné porušování půstu označuje za útok na islám. Po celý ramadán také v zemi platí oficiální zákaz prodeje alkoholu, takže bary zůstávají zavřené. Neplatí to však pro mezinárodní hotely a přímořská letoviska.

Drinky i brzo odpoledne

S Káhirou už historicky soupeří o kulturní centrum arabského světa libanonský Bejrút. Každé město je ale úplně jiné a to se týká i půstu. V centru Bejrútu, na třídě al-Hamrá, jsou i teď přes den otevřená typická bistra a kavárny.

„Jsou lidé, kteří to respektují a na ulici nejedí. A jiní si zase klidně sednou ke stolku na chodníku a dají si kávu a sendvič," přiblížil zvyklosti Saqr, který obsluhuje v bejrútském bistru. Všechny jeho stolky na ulici jsou plné.

Na zákazníky čeká venku taxikář Hasan. „Dřív byla mezi lidmi láska a respekt. Tohle všechno je pryč. Svět se změnil. Lidé klidně pijí o ramadánu i alkohol,“ stěžuje si. „Já se postím, ale kávu a cigaretu si dopřeju," dodává.

Ve vyhlášené čtvrti barů v bejrútské části Ašrafíje se mezitím lidé baví už od časného odpoledne a pivo i drinky i za ramadánu tečou proudem.

Mešita na náměstí Mučedníků v Bejrútu | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme