V Gaze zabiti čtyři izraelští vojáci

V palestinském pásmu Gaza došlo po měsíci klidu k dalšímu útoku palestinských ozbrojenců na izraelské pozice. O život přišli čtyři izraelští vojáci, dva další utrpěli zranění. Oba palestinští útočníci byli zabiti. K akci se přihlásilo islámské fundamentalistické hnutí Hamas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zraněný izraelský voják | Foto: ČTK/AP

Hnutí Hamas od loňského 16. prosince, po výzvě palestinského prezidenta Jásira Arafata, přestalo útočit na civilisty; nevzdává se však boje proti izraelské přítomnosti na palestinských územích. Jásir Arafat útok, k němuž došlo ráno poblíž jižní hranice pásma Gazy, odsoudil a nařídil vyšetřování. Podle vlády Ariela Šarona nicméně palestinská samospráva za atentát nese odpovědnost.

V reakci pronikly izraelské tanky a buldozer na jih pásma Gazy a zničily tam opuštěnou palestinskou policejní stanici. Už předtím izraelští vojáci obsadili tři palestinská policejní stanoviště u Chán Júnisu.

V Izraeli také stále pokračuje vyšetřování aféry kolem nákladu zbraní zadržených na lodi Karin A v Rudém moři. Do Spojených států dnes odjela izraelská delegace s dokumenty, které mají prokázat, že zbraně byly určeny palestinské autonomii. Podle zprávy izraelských bezpečnostních orgánů bylo zachycení lodi možné právě díky společnému úsilí Spojených států a Izraele. Mluvčí palestinské autonomie oznámil, že Jásir Arafat v této věci ustanovil vyšetřovací komisi. Palestinští zástupci tvrdí, že s lodí a jejím nákladem nemají nic společného, ale jsou ochotni akceptovat zprávu nestranné vyšetřovací komise. O pomoc při vyšetřování této kauzy Palestinci požádali Spojené státy, Rusko a Evropskou unii.

Podle Arafatova poradce abú Rudajny prý celou aféru vykonstruoval Izrael. Izraelský ministr obrany Ben Elizer ale oznámil, že má nepopiratelné důkazy o účasti palestinských autonomních orgánů, které při přepravě zbraní spolupracovaly s Íránem a palestinskou organizací Hizbulláh.

Pavla Jazairiová, Kateřina Pospíšilová, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme