V Kyjevě začal soud s ruským vojákem obviněným ze zabití civilisty. Zastřelil muže projíždějícího na kole

V Kyjevě začal v pátek soud s ruským vojákem obviněným ze zabití civilisty. Jde o první takový proces od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Jedenadvacetiletý zajatý příslušník tankové jednotky Vadim Šišimarin čelí obvinění, že v prvním týdnu války zastřelil muže ve vesnici Čupachivka v Sumské oblasti na severovýchodě země.

Kyjev (Aktualizováno: 14:26 13. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vadim Šišimarin, ruský voják obviněný ze zabití civilisty

Vadim Šišimarin, ruský voják obviněný ze zabití civilisty | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Ruský voják s oholenými vlasy a oblečený v šedomodré kombinéze je v soudní místnosti umístěn v prosklené buňce. Proces, který sleduje mnoho novinářů, má pro Ukrajinu obrovský symbolický význam.

Ukrajina se chystá soudit prvního ruského vojáka za vraždu civilisty. K činu už se přiznal

Číst článek

Vláda v Kyjevě obviňuje Rusko z brutálního chování vůči ukrajinským civilistům. Eviduje více než 10 tisíc možných válečných zločinů, jichž se ruští vojáci od 24. února dopustili. Jde mimo jiné o zabíjení civilistů nebo rabování. Vlastní vyšetřování kvůli válečným zločinům zahájilo několik evropských zemí, včetně České republiky. Zabývá se jimi i Mezinárodní trestní soud v Haagu.

Podle ukrajinské generální prokuratury Šišimarin původem z Irkutsku porušil „válečná pravidla a zvyklosti“ a hrozí mu doživotí. Voják je členem kantemirovské tankové divize z Moskevské oblasti. K zabití došlo poslední únorový den.

Šišimarin údajně ukradl auto, aby společně s dalšími čtyřmi ruskými vojáky uprchl před útokem ukrajinských sil. Společně dojeli do Čupachivky. Při projíždění vesnicí uviděli neozbrojeného 62letého civilistu, který vedl kolo a telefonoval.

Prokuratura uvádí, že Šišimarin dostal příkaz civilistu zabít, aby dotyčný nemohl informovat ukrajinskou armádu o přítomnosti Rusů. Několikrát na něj vystřelil z okénka automobilu. mířil i na hlavu. Muž na místě zemřel.

Soud bude pokračovat 18. května. Šišimarin se během dalších stání vyjádří k tomu, zda obvinění popírá, či ne.

Okolnosti toho, jak se Šišimarin dostal do zajetí, prokuratura nezveřejnila. Neuvedla ani podrobnosti o důkazech, které vedly k jeho obvinění ze spáchání válečných zločinů. Případ vyšetřovala ukrajinská rozvědka SBU.

Reakce Kremlu

Kreml se vyjádření k soudu nad ruským vojákem zdržel. „Bohužel, nemám o tomto soudu a tomto případu žádné informace. Nevím, nakolik to odpovídá skutečnosti, řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. 

‚Země západu nás nechtěly vyslyšet‘. Invaze na Ukrajinu bylo podle Putina správné rozhodnutí

Číst článek

Rusko popírá, že by útočilo na civilisty a civilní objekty. Obvinění ruských vojáků z válečných zločinů na Ukrajině Moskva odmítá jako provokace. Snímky a záběry zavražděných civilistů v ukrajinském městě Buča označila za zinscenované.

Podle ukrajinských úřadů zabili ruští vojáci jen v Kyjevské oblasti, v níž leží i Buča, během přibližně měsíc trvající okupace asi tisíc civilistů.

Rádio Svoboda na svých internetových stránkách uvádí, že i Rusko obvinilo ukrajinské vojáky ze střelby proti civilistům v Donbasu. 

Rusko tvrdí, že na Ukrajině vede speciální vojenskou operaci s cílem ji demilitarizovat a osvobodit od údajných nacistů. Podle Kyjeva a Západu jde o nevyprovokovanou agresi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme