Zahraniční tisk o soudním sporu mladých Romů s ČR

Britské deníky zaznamenaly, že Česko prohrálo ve Štrasburku spor s mladými Romy. Izraelské noviny informují o výsledcích návštěvy prezidenta Perese v Turecku. V centru pozornosti zahraničních listů jsou nadále události v Pákistánu, kde expremiérka Bhuttová vyzvala prezidenta Mušarafa k odstoupení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Britský deník Guardian si všímá toho, že Česko prohrálo ve Štrasburku spor s mladými Romy. Britský list píše: "Romští aktivisté oslavují. Evropský soud pro lidská práva totiž rozhodl, že je Česko rasově diskriminovalo tím, že je zařadilo do zvláštních škol. Soud ale nařídil jenom symbolické sankce." Stát má každému z 18 poškozených dětí vyplatit 4000 eur a navíc zaplatit celkové soudní výlohy za proces ve výši 10 tisíc eur.

List Guardian není jediný, který se dnes věnuje této problematice. Deník Financial Times napsal: "Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva může mít velký dopad na vzdělávání národnostních menšin. Soudci dali jasně najevo, že rasová diskriminace nemá v Evropě 21. století co dělat. Romské děti musí míst stejný přístup ke kvalitnímu vzdělávání, jako kdokoli jiný."

Deník ale také připomíná, že soud současně v závěrečném prohlášení konstatoval, že se Česko snaží poskytnout Romům vzdělání a přijalo v tomto směru několik programů.

Izraelské noviny píší o výsledcích návštěvy prezidenta Šimona Perese v Turecku. Bylo to vůbec poprvé, co prezident židovského státu vystoupil v parlamentu muslimské země. Deník Jerusalem Post ale komentuje také to, že se v Turecku setkal izraelský prezident s prezidentem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. Deník zaujal hlavně společný projekt na výstavbu dvou průmyslových zón na Západním břehu Jordánu. Tím se vytvoří pět tisíc pracovních míst pro Palestince.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z listu Jerusalem Post cituje blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev

List International Herald Tribune se vrací k událostem v Pákistánu. "Hlavně pro amerického prezidenta George Bushe musí být vývoj v této zemi velkým zklamáním. Měl totiž romantické představy o tom, že s jeho pomocí zapustí v zemi kořeny demokracie. Jenomže teď jeho spojenec ve válce proti terorismu nechává zatýkat a mlátit účastníky demonstrací v ulicích a zatýká právníky a opoziční politiky."

"Když Mušaraf vyhlásil výjimečný stav, apeloval na Spojené státy a žádal o trpělivost s tím, že země potřebuje čas, aby si zvykla na existenci demokratických institucí. Mušaraf bojuje a chce zůstat u moci. Je ale otázka, jestli není sám proti sobě. Pro západní státy totiž bude velmi obtížné obhájit podporu člověku, který zrušil soudy a soustavně ničí opozici," myslí si komentátor deníku International Herald Tribune.

Pavel Novák, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme