Univerzita v USA podmínečně vylučuje studenty protestující za Palestince. Okupují park před školou

Kolumbijská univerzita v New Yorku začala podmíněně vylučovat studenty, kteří odmítli opustit stanový tábor před sídlem školy na Manhattanu. Na trávníku před kampusem univerzity už 10 dnů protestují proti americkému postoji k zásahu Izraele v Pásmu Gazy. Žádají, aby univerzita neinvestovala do firem napojených na Izrael. Podobné stanové tábory vyrostly před čtyřmi desítkami dalších amerických univerzit.

Od stálého zpravodaje New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti v kampusu Kolumbijské univerzity

Studenti v kampusu Kolumbijské univerzity | Foto: David Dee Delgado | Zdroj: Reuters

Obyvatelé přibližně 120 stanů na trávníku před hlavní budovou Kolumbijské univerzity dostali lhůtu do pondělního odpoledne k rozebrání tábora a opuštění prostranství. To se nestalo, v kampusu zůstaly po vypršení ultimáta podle agentury AP stovky studentů.

Izraelci zaútočili ze vzduchu na Rafáh a jih Pásma Gazy. Palestinci hlásí nejméně 13 mrtvých

Číst článek

Mluvčí univerzity Benjamin Chang náhledně oznámil, že škola začala s procesem pozastavování studia žákům školy. Neuvedl, kolika studentů se bude toto opatření týkat. Univerzita sice podle něj respektuje svobodu projevu studentů, ale okupace prostranství před budovou už zasahovala kvůli hluku do vyučování a příprav ostatních studentů na závěrečné zkoušky.

Hlavní vyjednavač demonstrujících studentů Mahmoud Khalil ultimátum stanovené na pondělních 14.00 (20.00 SELČ) označil za jen „další zastrašování“ ze strany univerzity.

Rektorka univerzity Minouche Shafiková uvedla, že protesty vytvořily nepřátelské prostředí před vchodem do školy. Nechce, aby to narušilo slavnostní promoce 15 tisíc studentů, které budou v polovině května.

Desítky zadržených

Nejdramatičtější situace byla v pondělí večer na Texaské univerzitě v Austinu, kde se protestující střetli s policisty, kteří jich desítky zadrželi. Skupina protestujících pak obklopila policisty a dodávku odvážející několik dříve zadržených. Policisté proti nim použili pepřový sprej a oslepující granáty. Celkem podle úřadů zadrželi na 40 lidí.

Tribunál v Haagu by mohl vydat zatykač na Netanjahua. USA a Izrael se tomu snaží zabránit

Číst článek

Demonstrace odrážejí silný nesouhlas mnoha mladých Američanů se způsobem, jakým Izrael vede v Pásmu Gazy ofenzivu proti palestinskému hnutí Hamás, kterou zahájil po teroristickém útoku Hamásu a jeho spojenců na Izrael z loňského 7. října. Protestující studenti požadují, aby školy přerušily obchodní vazby a investice, které jsou nějakým způsobem spojené s Izraelem, a volají po ukončení zabíjení palestinských civilistů.

Manifestace jsou převážně poklidné, vedení řady škol je ale považuje za příliš rušivé, zatímco někteří židovští studenti uvádí, že je provází projevy antisemitismu a oni se kvůli tomu necítí bezpečně. Protesty také přitahují aktivisty zvenčí, kteří vášně dál rozdmýchávají.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme