Tisk si také všímá toho, že Johnson s předčasnými volbami neuspěl ani u šéfa labouristické opozice Jeremyho Corbyna, kterého proto část médií označuje za zbabělce.
Zahraničním novinám stále vévodí vražda bývalé pákistánské premiérky a opoziční političky Benázir Bhuttové. Tisk si také všímá šedivějícího lesku amerického dolaru. Listy dále komentují dění v africké Keni, která bude mít nového prezidenta.
Německé a rakouské deníky se ještě vracejí k rozšíření schengenského prostoru, komentují páteční sebevražedný útok v Pákistánu, který připravil o život padesát lidí. Španělský deník El País poznamenává, že středomořská zóna, jak ji navrhuje francouzský prezident Nicolas Sarkozy, má naději jedině tehdy, když ji přijme za svou celá Evropská unie.
Otevření hranic, tedy vstup unijních nováčku do schengenského prostoru, je dnes hlavním tématem zahraničních novin. Německé a rakouské listy v této souvislosti připomínají obavy občanů z rostoucí kriminality. Slovenský tisk zase řeší v souvislostí s otevřením hranice otázku, co s objekty celnic a cizinecké policie.
Středeční zahraniční tisk si všímá vpádu pozemní turecké armády do severního Iráku při pronásledování separatistů z Kurdské strany pracujících. Poznamenává, že šlo víceméně o zbytečnou demonstraci síly, která ničemu neprospěje. Deníky zaznamenávají i mlhavou a nejasnou nabídku kubánského vůdce Fidela Castra, že se stáhne do ústraní a přenechá místo mladým lidem. I kdyby to byla pravda, Castrův systém, který zavedl na ostrově před téměř padesáti lety, se s jeho odchodem nezmění, uvádějí komentátoři. Britský Financial Times se věnuje nástupu Julie Tymošenkové a její vlády na Ukrajině. Podle deníku půjde o křehkou vládu bez reformátorských ambicí.
Zahraniční deníky se vracejí ke dvoutýdenní konferenci o změnách klimatu, která v sobotu skončila na ostrově Bali. Slovenský tisk otiskuje exkluzivní průzkum veřejného mínění na téma rozpad Československa.
Světové deníky komentují konferenci o změnách klimatu na Bali. Listy se také věnují světovému obchodu se zbraněmi v souvislosti s prodejem francouzských stíhaček Libyii. Tisk neopomíjí ani vánoční téma - píše o popularitě vánočních trhů.
Zahraniční noviny se vracejí k summitu Evropská unie - Afrika v Lisabonu. Listy také komentují dnešní poměry v Kosovu. Rakouské noviny rozebírají úspěšnost předvánočních nákupů z pohledu obchodníků.
Německá média se vracejí k případu vyměněných miminek ve spolkové zemi Sársko, který je dosti podobný tomu, který se stal v třebíčské porodnici. Americké listy komentují neustálé odklady startu raketoplánu; Washington Post míní, že NASA kvůli tomu ztrácí kredit.
Zahraniční tisk hodnotí jako bezprecedentní krok dopis amerického prezidenta George Bushe severokorejskému vůdci Kim Čong-ilovi s výzvou, aby odhalil celý jaderný program své země. Německé deníky se zamýšlejí nad ochranou dětí v Německu v souvislosti se smrtí pěti dětí, které zabila pravděpodobně jejich matka. Deníky dále píší o definitivním rozšíření schengenského prostoru bez hraničních kontrol.
Vyhraje ruské parlamentní volby Jednotné Rusko? Jaká je situace kolem navigačního systému Galileo? To jsou příklady otázek, které si kladou zahraniční deníky.
V americkém Annapolisu dnes začíná s napětím očekávaná konference o míru na Blízkém východě, zprávy o ní už nyní plní stránky zahraničních listů a komentátoři se zamýšlejí nad tím, jaké mají vyjednavači šance na úspěch. V centru pozornosti francouzských médií pak je návštěva prezidenta Sarkozyho v Číně.
Vítězství opoziční labouristické strany Kevina Rudda v australských parlamentních volbách - to je hlavní téma dnešního zahraničního tisku. Listy také zaujal nevídaně prosperující obchod s balenou vodou v Afghánistánu - točí se v něm prý přes sto miliónů dolarů. Zahraniční pracovníci, vojáci i vládní představitelé se totiž bojí kontaminované vody z místních zdrojů.
|Jiří Hošek, Zuzana Fišerová, Pavel Schrötter|Zprávy ze světa
Zahraniční deníky například věnovaly své komentáře blížící se blízkovýchodní mírové konferenci, která se bude příští týden konat pod záštitou USA v severoamerickém Annapolisu. Konference se nakonec zúčastní i Saudská Arábie, která zpočátku váhala, a také další arabské země. K výsledku konference jsou zahraniční listy spíše skeptické.
Podíváme se na stránky německých novin, které se věnují diskriminaci Romů v zemích Evropské unie, a to i v České republice. Potom nahlédneme do ruského tisku, protože v Rusku se chystají parlamentní volby a prezident Putin si už zcela nepokrytě začal budovat kult osobnosti. A zastavíme se také u německé kancléřky Angely Merkelové, která je právě v polovině svého vládnutí.
Světová média se věnují především Bangladéši, který se nyní těžko vzpamatovává z řádění cyklonu Sidr. Evropské noviny předpovídají možný vývoj v jihosrbské provincii Kosovo, kde ve volbách zvítězil bývalý velitel gerrilové armády Thači. Proč přicházejí Vánoce čím dál dřív? Na to se ptají média v Austrálii.
Proč nevyšle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě své pozorovatele na ruské volby? Proč prezident George Bush je stále schopen na své jméno shromažďovat do předvolební pokladny republikánů peníze? To jsou příklady otázek, které si kladou zahraniční média.
Britské deníky zaznamenaly, že Česko prohrálo ve Štrasburku spor s mladými Romy.
Izraelské noviny informují o výsledcích návštěvy prezidenta Perese v Turecku. V centru pozornosti zahraničních listů jsou nadále události v Pákistánu, kde expremiérka Bhuttová vyzvala prezidenta Mušarafa k odstoupení.
Zahraniční tisk věnuje pozornost nedělním násilnostem v Itálii, při kterých dopravní policista zastřelil fotbalového fanouška. Média si také všímají nadcházející návštěvy papeže Benedikta XVI. ve Spojených státech. Americké listy ji označují za oboustranně delikátní záležitost kvůli válce v Iráku a postojům k potratům a eutanázii. Na příkladu francouzsko-německého summitu v Berlíně zahraniční deníky připomínají, jak odlišně chápou Francie a Německo začlenění imigrantů do společnosti.
Americký tisk se vrací k událostem v Pákistánu. Podle něj v této souvislosti zahraniční politika Bílého domu zklamala. Noviny se také věnují žádosti britské policie - prodloužit lhůtu držení podezřelých z terorismu bez sdělení obvinění. Listy komentují i blížící se konferenci o situaci v blízkovýchodní oblasti. Média si všímají také nápadu malajských konstruktérů aut sestrojit "islámské vozidlo" určené pro muslimské řidiče.
Zahraničním deníkům dominuje včerejší sebevražedný atentát v severním Afghánistánu, při kterém zahynulo nejméně 30 lidí. Listy se také zabývají plánem Evropské komise shromažďovat údaje o leteckých pasažérech. Stranou zájmu zahraničních novin nezůstala ani schůzka saúdskoarabského krále Abdalláha s papežem Benediktem XVI.
Dozvuky summitu Evropské unie a Ruska jsou hlavními tématy ve světových novinách. Ty se shodují - stručně řečeno - na tom, že žádný problém není vyřešen. Média si také všímají zostření sankcí proti Íránu ze strany USA. Stranou zájmu zahraničního tisku nezůstává ani změna letního času na zimní, ke které dojde v noci na zítřek.
Jedním z ústředních témat zahraničního tisku je stále spor mezi Tureckem a kurdskými rebely. Severoamerické deníky se věnují požárům,které zachvátily Kalifornii. Francouzští novináři si všímají iniciativy prezidenta Sarkozyho směřující k vytvoření silné Unie států kolem Středozemního moře.
Zahraniční deníky komentují výsledky předčasných parlamentních voleb v Polsku, které vyhrála opozice. Listy si také všímají zákona, který má ve Francii zavést povinné testy DNA pro přistěhovalce.
Zahraniční deníky se vrací k útokům v Pákistánu. Dále komentují výsledky summitu Evropské unie v Lisabonu. Zahájení druhého filmového festivalu v Římě zajímá italská média.
Zahraniční deníky píší o včerejším udělování Nobelovy ceny za literaturu, o tom kdo ji dostal a proč. Noviny se zajímají i o stále rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Tureckem, které zavinila rezoluce označující smrt víc než milionu Arménů během 1. světové války za genocidu.
Zahraniční deníky komentují první návštěvu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v Rusku. Listy se také věnují propuštění Němce, který byl zadržován jako rukojmí Talibanem v Agánistánu. Komentátoři píší i o turecko-amerických vztazích, které jsou napjaté kvůli rezoluci o genocidě Arménů na začátku dvacátého století.
V popředí zájmu zahraničních deníků je současná návštěva francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v Rusku. Listy si také všímají, že v Číně vrcholí přípravy na 17.sjezd vládnoucí komunistické strany.