Britové urychlí vývoj laserové zbraně, na Ukrajině by mohla změnit poměr sil. ,Je velice slibná,‘ říká Dvořák

Britské ministerstvo obrany prohlásilo, že v dohledné době může dodat Ukrajině novou protidronovou laserovou zbraň Dragon Fire. Zbraň měla být původně nasazovaná až od roku 2032, Britové ale tvrdí, že její vývoj urychlí, protože by mohla významně změnit poměr sil právě ve válce na Ukrajině. „Provoz takové zbraně bude stát jenom zlomek toho, co stojí protivzdušné střely,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják vypouští průzkumný dron středního doletu typu Vector u města Bachmut v Doněcké oblasti na Ukrajině

Ukrajinský voják vypouští průzkumný dron středního doletu typu Vector u města Bachmut v Doněcké oblasti na Ukrajině | Foto: Oleksandr Ratushniak | Zdroj: Reuters

Jak ta zbraň funguje, jak je přesná a jaké jsou její výhody?
Funguje jako klasický laser, soustředěným paprskem ničí cíle. Podle britských výzkumníků už jsou s ní tak daleko, že je schopná trefit pencovou minci na vzdálenost jednoho kilometru. A to ta mince nemá v průměru ani dva a půl centimetru. To je velká přesnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Liborem Dvořákem

Další výhodou je samozřejmě to, že provoz takové zbraně bude stát jenom zlomek toho, co stojí protivzdušné střely, kterými se sestřelují drony.

Jedinou nevýhodu zbraně je, že musíte být na přímý dohled cíle, to je asi trošku problém. Jinak je ale ta zbraň velice slibná, protože jeden výstřel z ní by měl stát pouhých deset britských liber. Kromě té odzkoušené přesné zbraně je k tomu potřeba spolehlivý zdroj elektřiny na laserový paprsek.

Jak je ale pravděpodobné, že Británie Ukrajině tuto zbraň dodá opravdu v tak krátké době?
To je samozřejmě velice důležitá věc. Zbraň měla přijít do výzbroje britské armády málem až za deset let, v roce 2032.

Teď se ukazuje, že je třeba ten vývoj urychlit a britský ministr obrany už tvrdil, že je možné ji na bojišti nasadit, i když ještě nebude stoprocentní, což by normálně měla být, pokud jde o zasahování cílů.

Tak sedmdesáti procentní už ale bude docela dobře stačit. Takže by to nakonec mohlo být ještě dřív než v roce 2027. Ukrajinci nepochybují, zejména páni generálové se na něco takového velmi těší.

Patricie Strouhalová, jud Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme