Od 15. dubna si násilnosti podle svazu súdánských lékařů vyžádaly nejméně 866 obětí, vyhnaly z domova téměř 1,4 milionu lidí, z nichž více než 350 tisíce uprchlo za hranice země.
Hrozba přichází jen 14 dní po střeleckém útoku na základní škole v Bělehradě, kdy třináctiletý chlapec zabil osm spolužáků a člena ostrahy. Srbská vláda chce snížit počty zbraní v zemi.
„Pan prezident avizoval, že zaprvé se rozšíří policejní sbor o 1200 členů do 6 měsíců. Každá škola bude mít zajištěnou ochranu,“ řekl velvyslanec v Srbsku Tomáš Kuchta.
Střelec pálil z automatické pušky na skupinu lidí a následně se dal na útěk, uvedla státní televize RTS. Mezi oběťmi je údajně policista a jeho sestra.
Volání Ukrajiny po dalších zbraních a munici je stále hlasitější. Nyní se země soustředí na přípravu velké protiofenzivy. Zároveň však stále musí vynakládat obrovské prostředky na udržení svých pozic.
Dosavadní klid zbraní obě strany plně nerespektovaly a v některých částech súdánské metropole a také ve městě Dárfúru boje pokračovaly. I přesto bylo pro mnoho zemí možné pokročit v evakuacích.
Mynář na dotaz serveru iDnes.cz prohlásil, že policisté nefunkční zbraň po nálezu „de facto opravili.“ Podle něj samopal původně patřil jeho praotci a jednalo se o artefakt z 2. světové války.
Podle Ukrajinců se součástky čínské výroby našly například v navigačních systémech ruských dronů Orlan, které dříve používaly švýcarský systém, nebo v systémech řízení palby v ruských tancích.
„Obrátili se na mě představitelé Policie České republiky. Měli oznámení, že občané mají obavy, že tu cvičí vojáci,“ potvrzuje starosta Sokolova Petr Kubis (ANO).
Trojice demokratických zákonodárců minulý týden vedla protest v sídle sněmovny, jehož účastníci se dožadovali přísnějších pravidel pro prodej a držení zbraní.
NATO začne pracovat na plánu víceleté podpory Ukrajiny, v jejímž arzenálu by měly vybavení ze sovětské éry nahradit moderní zbraně, předpokládá generální tajemník Aliance.
Rusko bylo podle informací amerického ministerstva připravené dohodu uzavřít a obdrženými zbraněmi a municí nahradit vybavení, které ztratilo v bojích na Ukrajině.
Letos holding počítá s výnosy na 15,1 až 16,9 miliardy korun. Čistý zisk zbrojařské skupiny za loňský rok po zdanění přesáhl dvě miliardy korun, nárůst ve srovnání s rokem 2021 činil 167,5 procenta.
„Naše zhodnocení je takové, že pokud některé z těchto systémů byly odkloněny, tak to učinili Rusové, kteří věci ukořistili na bojišti, což se stává vždy,“ uvedl náměstek ministra obrany Colin Kahl.
Počet zájemců o zbrojní průkaz začal růst podle ministerstva vnitra loni na jaře. Meziročně přibylo i zbraní – legálně jich Češi doma mají skoro milion.
„Jako západní stát přece můžeme pomoct někomu, kdo je v nouzi. Jsem v šoku, že teď se debata točí hlavně okolo toho, jestli posílat, nebo neposílat zbraně,“ říká k současným náladám ve společnosti.
Baldwinovi právníci přišli s námitkou, že zpřísněné obvinění vycházelo ze státního předpisu schváleného až po smrtelném incidentu, který se odehrál na ranči Bonanza Creek u města Santa Fe.
Důležitou součástí Dárku po Putina je volba jmen pro zbraně, na které se vybírá. V minulosti už Češi touto cestou pro Ukrajinu koupili tank Tomáš nebo systém protivzdušné obrany Viktor.
„Ukrajinci bojují za nás. Bojují už rok a je až zoufalé sledovat, jak mnozí z nich umírají jen proto, že se proti ruské převaze nemají čím bránit,“ píše Lída Rakušanová.
Archeologové stále častěji využívají ve své práci moderní technologie. To, co není pouhým okem vidět, jim pomáhá odhalit třeba rentgen nebo počítačová tomografie.